”Intrare de Jean-Claude Van Damme”. Oţelul - Buzău, marcat de două momente care au creat panică. Ce s-a întâmplat în meciul de la Galaţi | VIDEO

Liga 2

Meciul dintre Oţelul Galaţi şi Gloria Buzău a fost unul plin de evenimente. Pe lângă golurile absolut superge, însoţite de un comentariu original, partida a avut parte şi de câteva faze tensionate, care au produs panică pe terenul din Galaţi.

Oţelul Galaţi şi Gloria Buzău au încheiat la egalitate, scor 1-1, un meci din etapa cu numărul 12 a Ligii 2.

Golurile au fost marcate de Pablo Gaitan, în minutul 37, pentru formaţia oaspete, în timp ce Ionuţ Neagu a adus egalarea pentru moldoveni, la ultima fază a primei reprize.

Ambele reuşite au fost absolut superbe, aspect reliefat şi de comentatorul Dragoş Borchină, în stilul său caracteristic.

Totuşi, partida a fost marcată şi de două faze care au produs panică pe teren.

Prima a avut loc în minutul 87, atunci când Ariel Lopez (FC Buzău) a avut un atac extrem de dur la mijlocul terenului, asupra lui Jardan, pe care îl pune la pământ.

”Intrarea lui a fost de Jean-Claude Van Damme (n.r. celebrul actor al filmelor de acţiune din anii '80-'90)”, a exclamat comentatorul meciului. Ariel Lopez a fost avertizat cu al doilea ”galben” şi implicit ”roşu”, fiind eliminat. La ieşirea de pe teren nu a dorit să dea mâna cu jucătorul faultat.

De asemenea, brazilianul Dudu, colegul său de la Buzău, a primit şi el cartonaşul galben.

A doua fază tensionată a avut loc în primul minut al prelungirilor. Valentin Alexandru şi Antonio Azinovic sunt protagoniştii unui duel aerian dur, în care fiecare se lovesc cap în cap.

La cererea jucătorilor, echipele medicale şi-au făcut apariţia pe teren şi le-au bandajat cele două victime la cap.

În urma contactului, cel care a avut cel mai mult de suferit a fost Valentin Alexandru, jucătorul Oţelului. Acesta a ieşit afară sângerând, fiind înlocuit cu Georgian Honciu. Azinovic a putut continua partida bandajat.

În urma rezultatului de egalitate înregistrat, Oţelul Galaţi ocupă locul patru, cu 22 de puncte, după 12 etape, iar Gloria Buzău, locul opt, cu 19 puncte.

Afla mai multe despre: otelul buzauliga 2