Irobiso a pus ”tunurile” pe arbitraj: ”Ce a făcut este ruşinos”

Fotbal intern

Christian Irobiso a comentat eşecul suferit de Dinamo în faţa celor de la FC U Craiova.

Dinamo a pierdut cu FC U Craiova, scor 1-2, în etapa a patra din play-out-ul Ligii 1.

Formaţia lui Dusan Uhrin a deschis scorul repede, chiar în primul minut al partidei, prin Irobiso, dar oltenii au întors rezultatul după pauză.

Huyghebaert, în minutul 50, şi Compagno, în minutul 90+1, au adus cele trei puncte pentru gruparea olteană.

La finalul jocului, Irobiso, marcatorul gazdelor, a analizat prestaţia echipei sale.

Atacantul de 28 de ani a precizat că este mai important ca echipa să câştige decât să marcheze el.

De asemenea, Irobiso s-a arătat deranjat de arbitrajul lui Marian Barbu. Principala fază pe care o contestă este cea care a avut loc în minutul 12, la un duel între jucătorul lui Dinamo şi Kovacic.

Fostul arbitru român, Constantin Zotta, consideră că Dinamo a fost privată la faza respectivă de un fault.

”Am pierdut în minutul 92 şi cred că trebuie să ne concentrăm mai mult.

E vina tuturor. Trebuie să ne concentrăm, să ne pregătim bine şi să ne asigurăm că luăm trei puncte. Asta este important acum.

Este foarte greu, dar eu încă mai cred că în fotbal totul e posibil. La următorul meci trebuie să dăm maximum şi să luăm puncte.

Nu vreau să vorbesc despre arbitraj pentru că ce a făcut este ruşinos. Dar nu îmi place să vorbesc despre asta. Sunt foarte foarte dezamăgit  Prefer trei puncte decât să marchez”, a declarat Christian Irobiso, după meci.

Afla mai multe despre: dinamoirobiso