Ivaylo Petev exultă după Universitatea Craiova - Rapid 2-1: ”Am meritat să câştigăm!” Ce jucător a remarcat bulgarul: ”Merită la naţională”

CS Universitatea Craiova a învins-o sâmbătă seara, pe teren propriu, scor 2-1 pe Rapid, în etapa secundă din play-off-ul Superligii.

La finalul jocului, Ivaylo Petev, tehnicianul grupării oltene, şi-a felicitat echipa şi le-a mulţumit suporterilor care au umplut stadionul din Bănie.

Bulgarul l-a remarcat în mod special pe Mitriţă, cel care a înscris un gol şi a livrat pasa decisivă la reuşita egalizatoare a lui Baiaram. Petev a spus că Mitriţă ar merita să fie prezent la următoare acţiune a echipei naţionale, programată în luna iunie, asta după ce ”

”Racheta” din atacul oltenilor a fost lăsat acasă de Edi Iordănescu pentru partidele cu Irlanda de Nord şi Columbia.

Ce a declarat Petev după ”thriller-ul” din Bănie

”Meciul a fost împărţit în două. În prima repriză am jucat slab, am făcut multe greşeli. Ceea ce ne bucură este că am reuşit să intrăm cu 0-0 la pauză.

Cred că am meritat să câştigăm. Rapid este o echipă foarte bună. Am jucat cu un om mai puţin aproape 45 de minute, cu tot cu felicitări.

Felicit suporterii! Au fost, din nou, al 12-lea jucător. Trebuie să lucrăm la psihic şi mă bucur că am făcut atât de mulţi oameni fericiţi.

Oamenii de pe bancă au adus un mare plus. (n.r. despre Mitriţă) Ştiu cât de important este pentru echipă. A fost căptian, un lider şi a arătat fix ce trebuia pe teren. După părerea mea, Mitriţă ar merita să fie la echipa naţională.

Nu mă gândesc la campionat, ci la meciul care urmează”, a spus Petev după meci.

Universitatea Craiova 2-1 Rapid

La Craiova, gazdele puteau deschide scorul încă din minutul 19, însă golul lui Alexandru Mitriţă a fost anulat pentru ofsaid. Cei care au marcat primii au fost oaspeţii, prin Funsho Bamgboye, în minutul 48.

După numai trei minute craiovenii au rămas în zece, după eliminarea lui Lyes Houri – al doilea cartonaş galben. Surprinzător, însă, gazdele au renăscut după eliminare. Ştefan Baiaram a egalat în minutul 59, după o pasă a lui Alexandru Mitriţă. Apoi a venit rîndul lui Mitriţă să înscrie.

Andrei Ivan a fost faultat în careu şi mijlocaşul oltenilor a transformat aducându-şi echipa în avantaj. S-a încheiat 2-1 pentru gazde, iar Craiova este pe locul secund, cu 31 de puncte, în timp ce Rapid e pe locul 4, cu 28 de puncte.

• UNIVERSITATEA CRAIOVA: L. Popescu - Şt. Vlădoiu, Zajkov, Badelj, Căpăţînă (Ndong 80) - Al. Creţu, Mateiu (Mekvabishvili 53), Houri - Baiaram, A. Ivan (Maldonado 71), Al. Mitriţă (Markovic 80). ANTRENOR: Ivaylo Petev
  • RAPID: Aioani – Braun (Onea 68), I. Cristea, P. Iacob, Borza – Djokovic (Emmers 75), Hasani (Burmaz 68), Hromada(Al. Albu 75) – Funsho Bamgboye, A. Rrahmani, Papeau (Petrila 57). ANTRENOR: Cristiano Bergodi

Afla mai multe despre: rapiduniversitatea craiovasuperligă