Jucătorii eliminaţi ai lui FC Voluntari nu au scăpat de reproşuri, după eşecul de la Sibiu: ”Nu au voie să facă asemenea greşeli”

FC Voluntari

FC Voluntari a pierdut partida cu FC Hermannstadt, deşi a avut 1-0 la pauză. Ilfovenii au tras concluziile după acest eşec înregistrat la Sibiu.

FC Voluntari a pierdut partida cu FC Hermannstadt, scor 1-3, într-un meci din etapa a noua a Superligii.

Ilfovenii au început bine meciul şi după bara lui Nemec din minutul 26, Sigurjonsson a înscris cu capul în minutul 27.

Sibienii au intrat însă mai bine în repriza secundă şi Dragoş Iancu a egalat (51). După numai şase minute, Daniel Paraschiv a transformat un penalti şi oaspeţii au căzut.

Au urmat eliminările lui Matricardi şi Armaş, ultimul pentru un fault dur, iar Petrescu a stabilit scorul final, 3-1 poentru Hermannstadt.

Reacţia lui Marin Dună, după FC Hermannstadt - FC Voluntari 3-1

La capătul meciului, antrenorul din acte al lui FC Volunari, Marin Dună, a explicat ce s-a întâmplat cu echipa ilfoveană în repriza a doua.

”În prima repriză cred că am controlat jocul, am marcat, am avut o bară şi am mai avut o ocazie sau două. Din păcate, a doua repriză a au apărut acele greşeli şi au apărut cele două goluri.

Practic, moralul e zdruncinat. Apoi au venit şi acele eliminări. Au fost nişte greşeli mari de tot pe care nu trebuie să le faci.

Am organizat destul de bine defensiva, asta s-a văzut în prima repriză. Am schimbat şi sistemul, am arătat bine prima repriză. Din păcate, aceste greşeli nu ai cum să le antrenezi, sunt prea uşor date baloanele adversarilor.

Trebuie să fim bărbaţi, sunt jucători cu mare experienţă şi trebuie să ne revenim. Sunt jucători cu experienţă şi nu au voie să faci asemenea greşeli.

Ăsta e fotbalul. Ne aşteaptă un meci foarte greu cu Iaşiul, deci trebuie să ţinem capul sus”, a declarat Dună, după meci.

În urma acestui rezultat, FC Voluntari se clasează pe locul 10 în Superligă, cu 10 puncte.

Afla mai multe despre: voluntarimarin dunasuperliga