Anglia - Senegal 3-0. Franţa - Polonia 3-1. Se anunţă meciuri de ”foc” în sferturile Cupei Mondiale

Cupa Mondială

Echipa naţională a Angliei a învins duminică, scor 3-0, echipa Senegalului în optimile Cupei Mondiale. Englezii vor întâlni Franţa în sferturile de finală.

Cupa Mondială: Anglia - Senegal 3-0 (Henderson 39, Kane 45+1, Saka 57)

Echipele de start:

Anglia: Pickford - Walker, Stones, Maguire, Shaw - Rice, Henderson, Bellingham - Saka, Kane, Foden

Selecţioner: Gareth Southgate

Senegal: E. Mendy - Sabaly, Koulibaly, Diallo, Jakobs - Sarr, N. Mendy, Ciss, Diatta - Ndiaye - Dia

Selecţioner: Aliou Cisse

Min 90+4. Final de meci!

Min 57. GOOOOL Anglia! Foden îi pasează decisiv lui Saka, iar jucătorul lui Arsenal marchează.

Min 46. A început repriza secundă!

Min 45+2. Final de primă repriză!

Min 45+1. GOOOOOL Anglia! Foden i-a pasat decisiv lui Kane, care nu a ratat!

Min 39. GOOOOOL Anglia! Henderson a marcat din pasa lui Bellingham!

Min 31. Ocazie Senegal! Dia şutează din careu, dar portarul englez se opune!

Min 22. Ocazie Senegal! Sarr şutează pe lângă poartă dintr-o poziţie bună!

Min 1. A început meciul!

Una dintre marile favorite la câştigarea turneului, alături de Franţa, Brazilia, Argentina şi Spania, Anglia a reuşit să impresioneze în grupe, împotriva Iranului şi Ţării Galilor.

În optimi, britanicii vor da peste campioana Africii, Senegal, care a reuşit să iasă surprinzător din grupe, după ce a revenit şi a învins-o pe Ecuador.

Totuşi, fără Sadio Mane în lot şi faţă în faţă cu unul dintre cel mai puternici adversari din Qatar, naţionala pregătită de Aliou Cisse nu are mai speranţe de a prinde sferturile.

Franţa - Polonia 3-1 (Giroud 43, Mbappe 75, 90+1) // (Lewandowski 90+10)

Franţa: Lloris - Kounde, Varane, Upamecano, L. Hernandez - Griezmann, Tchouameni, Rabiot - O. Dembele, Giroud, Mbappe
Rezerve: Areola, Camavinga, Coman, Disasi, Fofana, Guendouzi, Kolo Muani, Konate, Mandanda, Pavard, Saliba, Thuram, Veretout

Polonia: Szczesny - Cash, Glik, Kiwior, Bereszynski - Krychowiak - Kaminski, Zielinski, Szymanski, Frankowski - Lewandowski
Rezerve: Bednarek, Bielik, Grabara, Grosicki, Gumny, Jedrzejczyk, Milik, Piatek, Skoras, Skorupski, Swiderski, Szymanski, Wieteska, Zalewski, Zurkowski

Min 90+11. Final de meci!

Min 90+10. GOOOOL Polonia! Lewandowski a marcat de această dată de la 11 metri!

Min 90+9. Lovitura de la 11 metri se va repeta, Lloris nu a respectat regulamentul!

Min 90+8. Lewandowski ratează lovitura de la 11 metri!

Min 90+1. GOOOOL FRANŢA! Mbappe trimite un şut violent cu efect, iar portarul polonez nu are ce să facă!

Min 75. GOOOOL Franţa! Mbappe a marcat superb din pasa lui Dembele!

Min 65. Ocazie Franţa! Giroud deviază din careu, dar mingea se duce în plasa laterală!

Min 58. Giroud a marcat spectaculos din foarfecă, dar arbitrul oprise meciul pentru un fault la portarul polonez.

Min 47. Ocazie Franţa! Griezmann trimite pe poartă din lovitură liberă, dar portarul polonez respinge!

Min 45. Final de primă repriză!

Min 43. GOOOOL FRANŢA! Giroud a marcat din careu după pasa lui Mbappe!

Min 37. Dublă ocazie Polonia! Zielinski trage din careu, mingea este respinsă de Lloris la un jucător polonez, care trage, dar Varane respinge de pe linia porţii.

Min 35. Ocazie mare Franţa! Mbappe trage, dar portarul respinge în corner!

Min 30. Ocazie Polonia! Lewandowski trage din afara careului, dar mingea nu prinde spaţiul porţii!

Min 13. Ocazie Franţa! Tchouameni a tras din afara careului, dar portarul polonez s-a opus!

Franţa a încheiat grupa cu o înfrângere surprinzătoare împotriva Tunisiei, care, în final, nu a cântărit deloc în calculele calificării, dar a lăsat o pată pe parcursul campionilor mondială.

În optimi, naţionala pregătită de Didier Descamps o va întâlni pe Polonia, care s-a calificat cu greu din grupe, fiind aproape de a o surclasa pe Mexic doar la cartonaşe galbene.

Franţa este marea favorită înaintea confruntării, dar, cu Robert Lewandowski în atac, Polonia e mereu capabilă de surprize.

Afla mai multe despre: cupa mondială