Portugalia - Elveţia 6-1. Lusitanii şi-au distrus adversarii! Maroc - Spania 0-0 (3-0 după penalty-uri)! Se ştiu toate echipele calificate în sferturile Cupei Mondiale

Cupa Mondială

Maroc şi Spania se întâlnesc, în penultimul sfert de finală, de la Campionatul Mondial de Fotbal din Qatar. Al doilea meci al zilei, Portugalia - Elveţia, are loc de la 21:00, pentru ultimul loc în sferturi.

Portugalia - Elveţia 6-1 (Ramos 16, 51, 67, Pepe 33, Guerreiro 55, Leo 90+3) / (Akanji 58)

Echipele de start:

Portugalia: Costa - Dalot, Pepe, Dias. Guerreiro - Bernardo Silva, Carvalho, Otavio - Bruno Fernandes, Ramos, Joao Felix

Rezerve: Rui Patricio, Jose Sa, Cristiano Ronaldo, Vitinha, Andre Silva, Antonio Silva, Cancelo, Horta, Joao Mario, Leao, Matheus Nunes, Ruben Neves, Palhinha

Elveţia: Sommer- Fernandes, Akanji, Schar, Rodriguez - Freuler, Xhaka - Shaqiri, Sow, Vargas - Embolo

Rezerve: Kobel, Kohn, Omlin, Zakaria, Steffen, Seferovic, Rieder, Okafor, Jashari, Frei, Fassnacht, Elvedi, Comert, Aebischer

Min 90+5. Final de meci!

Min 90+3. GOOOOOL Portugalia! Leao trimite un şut frumos cu efect, iar mingea a intrat în poartă!

Min 67. GOOOOOL Portugalia! Ramos îl execută elegant pe portar, după o pasă venită de la Felix.

Min 58. GOOOL Elveţia! Akanji a redus din diferenţă!

Min 55. GOOOOL Portugalia! Guerreiro a marcat superb după pasa lui Felix!

Min 51. GOOOL Portugalia! Dalot a centrat în careu, iar Ramos a trimis mingea în poartă!

Min 46. A început repriza secundă!

Min 45 +5. Final de primă repriză!

Min 42. Ocazie mare Portugalia! Bruno Fernandes îi pasează excelent cu Ramos, care trage la poartă, dar portarul Elveţiei intervine excelent!

Min 33. GOOOOOOL Portugalia! Bruno Fernandes a centrat, iar Pepe a trimis mingea cu capul în poartă!

Min 30. Ocazie Elveţia! Shaqiri trimite pe poartă din lovitură liberă, iar portarul lusitan respinge în corner.

Min 16. GOOOOOL Portugalia! Ramos trimite un şut năpraznic şi îl învinge pe portarul eleveţian!

Min 1. A început meciul!

Partida va fi condusă la centru de mexicanul, César Ramos Palazuelos.

Lusitanii şi-au câştigat grupa, cu toate că s-au înclinat în ultima etapă, în faţa Coreei de Sud. În meciul cu Elveţia, Cristiano Ronaldo poate atinge o bornă, pe care nu a mai bifat-o de a lungul carierei.

Un eventual gol marcat de CR7 ar fi primul din cariera portughezului, în fazele eliminatorii ale unui Campionat Mondial. ”Selecao” nu a mai depăşit optimile de finală la un Mondial, din 2006. Atunci, Porugalia a fost eliminată în semifinale de Franţa.

Elveţia a terminat pe locul doi grupa din care mai făceau parte Brazilia, Camerun şi Serbia. Elveţienii vin după o victorie spectaculoasă, 3-2 contra Serbiei, şi visează să ajungă în sferturile Campionatului Mondial, după o pauză 68 de ani.

Formaţia din ţara cantoanelor are palmares pozitiv contra Portugaliei

În 25 de partide, Elveţia s-a impus de 11 ori contra lusitanilor, ultima dată chiar în luna iunie, a acestui an. Cinci partide s-au terminat la egalitate, iar Portugalia şi-a adjudecat nouă victorii.

Maroc - Spania 0-0 (3-0 după penalty-uri)

Echipele de start

• Maroc: Bono - Hakimi, Aguerd, Saiss, Mazraoui - Ounahi, Amrabat, Amallah - Ziyech, En Nesyri, Boufal
  • Rezerve: Aboukhlal, Attiat-Allal, Benoun, Chair, Cheddira, Dari, El Khannous, El Yamiq, Ez Abde, Hamdallah, Jabrane, Munir, Sabiri, Tagnaouti, Zaroury
  • Spania: Simon - Llorente, Rodri, Laporte, Alba - Gavi, Busquets, Pedri - Torres, Asensio, Olmo
  • Rezerve: Azpilicueta, Balde, Carvajal, A. Fati, E. Garcia, Guillamon, Koke, Morata, Pino, Raya, R. Sanchez, Sarabia, Soler, P. Torres, N. Williams

Maroc se califică mai departe după executarea loviturilor de la 11 metri!

Min 120+4. Finalul reprizelor de prelungiri! Meciul se va decide la penalty!

Min 120+3. Ocazie mare Spania! Sarabia trage din lateral, dar nu prinde spaţiul porţii!

Min 106. A început a doua repriză de prelungiri!

Min 105. Finalul primei reprize de prelungiri.

Min 103. Ocazie imensă Maroc! Cheddira se află în faţa porţii, dar trage incredibil de slab, fix pe centrul porţii!

Min 90. A început prima repriză de prelungiri!

Min 90+5. Meciul va merge în prelungiri!

Min 90+4. Ocazie mare Spania! Dani Olmo a trimis o centrare cu pâmântul, dar portarul marocan a respins!

Min 53. Ocazie Spania! Dani Olmo trimite un şut pe poartă, dar portarul marocan respinge!

Min 45+1. Final de primă repriză!

Min 32. Ocazie Maroc! Mazraoui a şutat puternic, dar Simon a respins în lateral!

Min 26. Ocazie Spania! Asensio şutează din careu, dar mingea se duce în plasa laterală.

Min 24. Ocazie Spania! Gavi trimite un şut din careu, dar mingea loveşte bara!

Partida va fi condusă la centru de Fernando Rapallini, din Argentina.

Campioană Mondială în 2010, Spania a terminat grupa pe poziţia a doua, după ce a cedat în ultimul meci, în faţa Japoniei.

”Furia Roja” vrea să facă uitată eliminarea surprinzătoare de la ultimul Mondial, în faţa ţării gazdă, Rusia. De partea cealaltă, Maroc este una dintre revelaţiile turneului.

Africanii au câştigat grupa, din care făceau parte vice-campioană en-titre Croaţia, Belgia şi Croaţia.

Este pentru prima dată, după o pauză de 36 de ani, când Maroc ajunge în fazele eliminatorii ale unui Campionat Mondial.

În 1986, africanii au fost eliminaţi de Germania de Vest în optimi, scor 0-1.

Spania este neînvinsă în faţa marocanilor. Cele două echipe s-au mai întâlnit de trei ori, de-a lungul timpului.

Două victorii au ibericii, iar o partidă s-a terminat la egalitate.

Ultima dată, Spania a jucat împotriva Marocului, în 2018, la Campionatul Mondial din Rusia, în faza grupelor. Meciul s-a terminat nedecis, scor 2-2, deşi ”Leii” au condus în două rânduri.

Celelalte două partide s-au jucat în play-off-ul pentru accederea la Cupa Mondială din 1962, şi s-au încheiat cu calificarea ”Furiei Roja”.

Afla mai multe despre: cupa mondialămeciuri cupa mondiala