VIDEO | FC Argeş - U Cluj 3-1. Meci cu de toate! Işfan a reuşit dubla + Oaspeţii au jucat în inferioritate numerică încă din prima repriză

Echipa FC Argeş a câştigat, scor 3-1 (1-1), meciul susţinut vineri în compania formaţiei Universitatea Cluj, în etapa a treia a Superligii. Este prima înfrângere din campionat pentru clujeni.

VIDEO | FC Argeş - U Cluj 3-1 (min 43, 47 Işfan, min 53 Garita / Bălan min 4)

Echipele de start:

FC Argeş: Straton - M. Constantin, Turda, Cestor, Latovlevici - Raynov, Njike - Jakolis, Işfan, Bertrand - Garita

Rezerve: Greab - Tofan, Dobrosavlevici, Meza Colli, Covaci, G. Ganea, Calcan, Donisa, Celestine

Antrenor: Andrei Prepeliţă

U Cluj: Gorcea - Baravykas, Fl. Ilie, Ispas, Briceag - Purece, I. Filip, R. Pires - Chipciu, Ad. Bălan, Fernandes

Rezerve: Brănescu - Romeo, Piţian, Pîrvulescu, Bic, Remacle, Hofman, Hlistei, Boiciuc

Antrenor: Erik Lincar

Min 90: S-a terminat meciul. Victorie pentru FC Argeş.

Min 83: Tofan a primit cartonaşul galben.

Min 67: Ocazie FC Argeş. Andreias Calcan a încercat o execuţie, însă fără succes!

Min 53: GOOOOOOOOOOOOL FC Argeş! Gazdele fac show şi profită de inferioritatea numerică a lui U Cluj. Garita marchează golul de 3-1.

Min 47: GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL FC Argeş! Işfan a marcat şi golul de 2-1. Gazdele trec în avantaj.

Min 46: A început a doua repriză.

Min 45: Pauză!

Min 43: GOOOOOOOOOOOOOOOL FC Argeş! Işfan a marcat golul egalizator cu o lovitură de cap din centrul careului.

Min 39: Cartonaş roşu pentru Ilie, fundaşul lui U Cluj, care l-a faultat dur pe Işfan. Oaspeţii au rămas cu un om în minus chiar înainte de pauză.

Min 34: Ocazie uriaşă pentru Universitatea Cluj! Briceag şutează peste poartă dintr-o poziţie super bună.

Min 29: Cartonaş galben pentru Tony Njike, jucătorul de la FC Argeş.

Min 18: Florin Purece ratează un penalty! Scorul rămâne 1-0 pentru oaspeţi.

Min 17: Horia Mladinovici a consultat sistemul VAR şi a acordat lovitură de la 11 metri, după un duel aerian între Turda şi Bălan.

Min 4: GOOOOOOOOOOOOOOOOL Universitatea Cluj! Bălan a deschis scorul, în deplasare, cu o lovitură de cap din şase metri.

Min 1: A început partida!

FC Argeş a debutat iniţial cu dreptul în noul sezon al Ligii 1, reuşind să o învingă pe UTA cu 2-0 în prima rundă, dar a fost readusă imediat cu picioarele pe pământ de Sepsi.

Covăsnenii i-au învins cu 4-0 pe jucătorii pregătiţi de Andrei Prepeliţă, care încă îşi ling rănile după umilinţa suferită la Sfântu Gheorghe.

Vineri, piteştenii vor da peste una dintre echipele-surpriză ale acestui debut de campionat. Nou-promovată, U Cluj se numără printre favoritele la retrogradare, dar a reuşit să le ţină piept ”granzilor” din Liga 1 în primele două etape.

Două remize, 1-1, au obţinut fotbaliştii de sub comanda lui Erik Lincar împotriva FCSB-ului şi Universităţii Craiova, dar sunt în continuare în căutarea primei victorii după promovare.

Mai mult, aflat la prima aventură în Liga 1, Lincar nu are vreo victorie în prima divizie în cariera sa, astfel că va dori să rectifice cât mai rapid această statistică.

Afla mai multe despre: argeş - u cluj