VIDEO | FCU Craiova 1948 - U Craiova 1-2. Trei penalty-uri au decis un meci încins, plin de orgolii!

Fotbal intern

U Craiova a învins pe FCU Craiova 1948 în derby-ul Olteniei, scor 2-1, într-un meci din etapa a 4-a a Superligii.

LIVE VIDEO | FC U Craiova 1948 - Universitatea Craiova 1-2 (Compagno 70 - pen / Ivan 41 - pen, Hanca 45+3 - pen)

Echipele de start:

• FC U Craiova: R. Popa - R. Negru, Duarte, Paramatti, Huyghebaert - Asamoah, V. Achim - Baeten, Yassine Bahassa, Van Durmen - Compagno; Rezerve: S. Mogoşanu - R. Grigore, G. Enache, Dr. Albu, Sidibe, Marquet, Chiţu, Cl. Bălan, G. Iancu; Antrenor: Marius Croitoru

• Universitatea Craiova: Lazar - Martic, Papp, Da Silva, N. Bancu - Mateiu, Al. Creţu - Hanca, Baiaram, A. Ivan - Markovic; Rezerve: I. Popescu - Şt. Vlădoiu, Căpăţînă, Screciu, Vătăjelu, Roguljic, Cîmpanu, Koljic, Rivaldinho; Antrenor: Laszlo Balint

Min. 90+6 - Final de meci.

Min. 70 - GOOOOOOOOLLLLLL FCU Craiova 1948! Andrea Compagno transformă un penalty şi reduce din diferenţă.

Min. 60 - După aproximativ 10 minute de întrerupere, în care jucătorii au fost trimişi la cabine, meciul din Bănie s-a reluat. Vor fi dictat minute de prelungiri pentru această întrerupere.

Min. 59 - Meciul este întrerupt! Istvan Kovacs trimite echipele la cabine după ce mai multe obiecte au fost aruncate pe teren la o lovitură de colţ. Inclusiv o torţă, care a ars plasa porţii lui Lazar, la un corner, iar torţa aprinsă a ajuns în poarta goalkeeperului.

Min. 46 Partida a fost întreruptă în startul reprizei secunde, după ce mai multe torţe au fost aruncate în faţa porţii lui Lazar.

Min. 46 A început repriza secundă.

Min 45+4. Pauză la Craiova.

Min 45+3. GOOOL Craiova. Hanca transformă fără emoţii lovitura de la 11 metri.

Min 45+3. Penalty U Craiova. Kovacs dictează o nouă lovitură de pedeapsă, după un henţ făcut de Bahassa.

Min 41. GOOOL Craiova. Ivan transformă lovitura de la 11 metri.

Min 39. Penalty U Craiova. Istvan Kovacs se duce la monitorul VAR să vadă faza şi ia decizia de a acorda lovitură de pedeapsă pentru oaspeţi, după un duel între Markovic şi Van Durmen.

Min. 36 Tot gazdele rămân periculoase.

Min. 20 U Craiova 1948 reclamă un henţ al lui Mateiu în careul lui Lazar şi cere penalty.

Min 18. Ocazie FC U Craiova. Compagno dă pe lângă minge, dintr-o poziţie ideală, din interiorul careului.

Min 1. A început meciul.

Duelul dintre FC U Craiova 1948 şi Universitatea Craiova, din etapa a patra, este ultimul al zilei de duminică în Superligă, după Sepsi - UTA Arad (16:00) şi Chindia Târgovişte (18:30).

Cele două rivale traversează perioade diferite în acest start de sezon.

FC U Craiova 1948 vine după două rezultate excelente, obţinute în urma unor prestaţii solide cu primele două clasate ale stagiunii trecute, CFR Cluj, respectiv FCSB.

Gruparea pregătită de Marius Croitoru a învins-o pe campioană (1-0) şi a remizat pe Arena Naţională cu vicecampioana României (1-1).

Totuşi, Craiova lui Adrian Mititelu nu se va putea baza pe unul dintre cei importanţi jucători, Juan Bauza, argentinianul fiind accidentat.

De partea cealaltă, sub comanda lui Laszlo Balint, Universitatea Craiova nu a obţinut niciun succes în campionatul intern, după trei etape acumulând doar două puncte.

Formaţia finanţată de Mihai Rotaru se prezintă după eşecul suferit pe teren propriu în faţa Rapidului (0-1).

În sezonul trecut, Universitatea Craiova a câştigat ambele partide din sezonul regular, cu scor identic, 2-0.

Duelul dintre cele două cluburi din Craiova se anunţă a fi unul încins, atât pe teren, cât mai ales în tribunele stadionului ”Ion Oblemenco”.

Afla mai multe despre: craiovasuperliga