”Nu eram fenomenali nici cu patru-cinci meciuri în urmă, nici acum nu suntem proşti sau slabi”. Echipa lui Bergodi acuză oboseala: ”Ar fi o minune”

Cristiano Bergodi a tras concluziile după remiza fără goluri dintre Sepsi şi UTA Arad şi a subliniat programul încărcat al echipei sale din acest start de sezon.

Sepsi Sf Gheorghe şi UTA Arad au încheiat la egalitate duminică, scor 0-0, un meci din cadrul etapei a patra din Superligă.

La finalul meciului, Cristiano Bergodi, antrenorul principal al echipei Sepsi Sf. Gheorghe, a precizat că formaţia sa este obosită după meciurile din campionat şi din cupele europene.

De asemenea, tehnicianul italian speră la o minune şi de la manşa retur cu Djurgardens, din turul al treilea preliminar din Conference League.

Meciul respectiv este programat pentru ziua de joi, 11 august, de la ora 20:00.

”Azi nu am ales soluţia cea mai potrivită atunci când ne-am aflat în faţa porţii. A fost un meci în care atunci când noi am atacat, UTA s-a apărat perfect, iar atunci când UTA a atacat, noi ne-am apărat perfect.

În repriza a doua am încercat să controlăm jocul, să impunem ritmul, dar a fost greu de găsit un spaţiu între liniile adversarului. A fost un meci echilibrat, în care s-a văzut clar că suntem obosiţi.

Un moment aşa... nu eram fenomeni nici cu patru-cinci meciuri în urmă, nici acum nu suntem proşti sau slabi.

Meciurile jucate în Conference League îşi spun cuvântul, e chesie de luciditate. Mergem acolo, e un meci de 90 de minute, normal că trebuie să căutăm repede un gol, să încercăm să dăm un gol în prima repriză, două sunt deja multe, atunci diferenţa... vom vedea, avem încredere şi vom juca încă un meci.

E o minune dacă întorci scorul, nu e o surpriză, e o minune. Dar minunile se întâmplă uneori în fotbal. Important e că facem încă un meci de Conference League şi aşa ne întăreşte ca echipă şi cred că vom fi mai buni dupa această dublă”, a declarat Bergodi, după remiza fără goluri cu UTA.

Afla mai multe despre: sepsibergodi