Mama lui Enes Sali a izbucnit în lacrimi când şi-a văzut fiul campion cu Farul. Moment plin de emoţie pe gazonul stadionului de la Ovidiu | VIDEO

Farul Constanța

Farul Constanţa este noua campioană a României, iar Enes Sali (17 ani) a fost una dintre armele pe car Gică Hagi a mizat în repriza a doua pentru o revenire spectaculoasă cu FCSB, revenire care a avut până la urmă.

Farul Constanţa a devenit campioana României, după victoria spectaculoasă şi impresionantă reuşită în faţa FCSB-ului. Pentru Gică Hagi este al doilea titlu câştigat în România.

La finalul meciului, imediat după ultimul fluier al centralului Radu Petrescu, fanii au invadat terenul de la Ovidiu şi au început sărbătoarea alături de ”Rege” şi jucătorii săi.

Printre cele emoţionante momente petrecute pe gazon a fost cel dintre Enes Sali şi mama sa, care a izbucnit în lacrimi după ce mijlocaşul în vârstă de numai 17 ani a devenit campion al României.

”Sunt foarte mândră, foarte mândră”, se aude zicând aceasta, cu lacrimi de fericire în ochi, profund emoţionată de trofeul cucerit de tânărul ei fiu.

Momentul emoţionant dintre Enes Sali şi mama sa după un trofeu major câştigat este asemănător cu cel care a avut loc cu Lionel Messi şi mama lui, pe teren, după ce argentinianul a cucerit Cupa Mondială cu naţionala ţării sale.

Imediat după festivitatea de premiere de la stadionul din Ovidiu, Gică Hagi şi jucătorii săi s-au mutat la un club din Mamaia pentru a sărbători titlul cucerit în faţa celor de la FCSB.

Acolo, Gică Hagi a fost cel care a dat drumul la distracţie, iar Enes Sali a dansat cu acesta pe ritmuri orientale.

”A fost un an foarte, foarte greu. Dar acum suntem toţi fericiţi. Nu vreau decât să ne bucurăm toţi acum foarte mult.

Noi suntem învăţaţi să muncim 90 de minute. Toată săptămâna m-am gândit la meciul ăsta, mi-am dorit să câştig orice ar fi. Mi-am dat viaţa pe teren şi am câştigat”, a declarat Sali, după meci.

Enes Sali a început partida cu FCSB ca rezervă, dar a fost introdus de Hagi în repriza secundă, în minutul 56, în locul lui Mazilu, la scorul de 2-1 pentru FCSB.

Introducerea acestuia s-a simţit imediat în teren, iar echipa lui Hagi a pus şi mai multă presiune la poarta lui Târnovanu, Băluţă reuşind egalarea în minutul 58.

Golul care a dat semnul revenirii constănţenilor a fost reuşit de Mateus, iar cel care a făcut-o pe Farul campioană a fost marcat de Louis Munteanu.

Afla mai multe despre: farulenes salisuperliga