Mircea Rednic răsuflă uşurat după egalul cu CFR. ”Suntem super mulţumiţi”

Mircea Rednic a tras concluziile la finalul meciului dintre CFR şi UTA, încheiat la egalitate, scor 0-0. ”Puriul” s-a declarat foarte mulţumit de punctul scos de ”Bătrâna Doamnă”, având în vedere condiţiile în care a fost obţinut şi obiectivul îndrăzneţ pe care şi-l propune adversarul.

”Sunt mulţumit, mai ales pentru că în repriza a doua am fost dominaţi. Ţinând cont şi de situaţiile pe care le-am avut noi, ocazia lui Carp şi bara lui Căpuşă, putem fi mulţumiţi de acest punct.

Nu am ce să le reproşez băieţilor. E prima oară când jucăm cu trei fundaşi. Mă bucur că echipa a depus mult efort, ne-am apărat destul de bine şi nu am luat gol. Suntem super-mulţumiţi cu acest punct. Este greu să câştigi un punct la CFR acasă.

(n.r. Ce urmează pentru UTA?) Urmează meciul cu Hermannstadt de la Oradea şi încercăm să câştigăm cele trei puncte”, a spus Mircea Rednic, după meciul cu UTA.

CFR 0-0 UTA

Într-un meci pe care oaspeţii l-au gestionat bine în apărare, iar clujenii nu au găsit drumul spre gol, deşi au avut multe ocazii, gazdele au cerut un penalti în minutul 15, însă arbitrul Ionuţ Coza nu a dat nimic. Căpuşă a lovit bara în minutul 61, apoi Tachtsidis a trimis în bară, în minutul 73, iar în minutul 87 golul lui Bîrligea a fost anulat pentru ofsaid. S-a încheiat 0-0 şi CFR Cluj rămâne pe locul al doilea, cu 32 de puncte. UTA Arad e pe 13, cu 19 puncte.

Echipele care au evoluat:

• CFR CLUJ: R. Sava - Mogoş, M. Ilie, Kresic, Morgan (Camora 82) - Muhar, Tachtsidis, Cvek (Deac 56) - Otele, Juricic (Bîrligea 70), Avounou (Fică 70).
  • ANTRENOR: Andrea Mandorlini
  • UTA ARAD: Fl. Iacob - Stolnik, I. Conte, Benga, Căpuşă - M. Freitas (Marku 80), Cr. Mihai - R. Pop (Omondi 46), Cooper (Fabry 86), Micovschi (Aly Abeid 81) – Luckassen (C. Carp 46).
  • ANTRENOR: Mircea Rednic

Afla mai multe despre: cfrutarednic