Novak Djokovic, prima victorie pe zgură. Fostul lider mondial s-a impus greu, după un meci de peste trei ore

Tenis

Sârbul Novak Djokovic, locul I ATP, s-a calificat, miercuri, în sferturile de finală ale turneului de 250 de puncte de la Belgrad.

În faţa propriului public, Novak Djokovic, admis direct în optimi, l-a învins, cu scorul de 2-6, 7-6 (6), 7-6 (4), pe compatriotul său Laslo Djere, locul 50 ATP, după un meci care a durat trei ore şi 21 de minute.

În sferturi, sportivul de 34 de ani va evolua cu un alt sârb, Miomir Kecmanovici, locul 38 ATP.

Aceasta este prima victorie a lui Djokovic în sezonul de zgură. El a mai evoluat la Monte Carlo, competiţie de categorie Masters 1.000 la care a fost întrecut de spaniolul Alejandro Davidovic Fokina.

Novak Djokovic are foarte puţine meciuri disputate în acest sezon, deoarece nu a putut participa la Australian Open, Indian Wells şi Miami Open, din cauza faptului că nu este vaccinat.

Legat de Grand Slam-ul de la Roland Garros, organizatorii turneului au explicat că Novak Djokovic, nevaccinat, îşi poate apăra titlul, ca urmare a relaxării regulilor de sănătate.

Afla mai multe despre: djokovic