”Nu poţi juca fotbal cu ochelari de soare, cu ceasuri sau cu inele”. Didier Deschamps, reacţie nervoasă despre lanţul lui Kounde. ”Îl poartă şi la antrenamente”

Cupa Mondială

Jules Kounde (24 de ani) a devenit protagonistul unui episod mai puţin obişnuit în fotbalul de cel mai înalt nivel. A purtat un lanţ la gât în timpul partidei dintre Franţa şi Polonia, iar selecţionerul Didier Deschamps a avut o reacţie acidă la adresa elevului său.

Franţa a trecut fără mari emoţii de Polonia, scor 3-1, şi s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale, fază în care o va întâlni pe rivala Anglia.

Însă, pe lângă golurile spectaculoase ale lui Mbappe, recordul stabilit de Giroud sau penalty-ul controversat transformat de Lewandowski, meciul a mai fost presărat de un moment mai puţin întâlnit.

Fundaşul dreapta al Franţei, Jules Kounde, a fost surprins purtând un lanţ la gât în timpul partidei şi l-a scos la sfârşitul primei reprize, la cererea arbitrului central.

La finalul partidei, jucătorul legitimat la FC Barcelona a reacţionat cu privire la episodul în care a fost implicat.

"Am uitat de el. Nu mi s-a întâmplat niciodată în Spania sau altundeva, dar de data asta am uitat. Arbitrul doar mi-a spus să merg să îl dau jos, nimic mai mult", a declarat Kounde, conform Tribuna.

Selecţionerul Franţei, Didier Deschamps, a avut o reacţie diferită faţă de cea a elevului său. Tehnicianul a fost supărat pe jucător şi a precizat că asemenea episoade nu vor mai avea loc în echipa campioanei mondiale.

"Nu ar fi trebuit să facă asta. Nu ştiu ce scrie pe acel lanţ, dar ştiu că este un tip superstiţios şi că îl poartă şi la antrenamente.

Nu ştiu ce înseamnă pentru el acel lanţ, dar i-am spus că a avut mare noroc că nu eram în preajma lui în momentul în care a fost prins.

Arbitrul ne-a spus că trebuie să îl scoată la prima fază în care se opreşte jocul. Dacă aş fi văzut că îl poartă înaintea meciului, i-aş fi spus să îl dea jos.

Nu poţi juca fotbal cu ochelari de soare, cu ceasuri sau cu inele. Nu e permis. Credeam că şi l-a dat jos, dar nu a fost aşa. A fost vina şi greşeala noastră, nu se va mai întâmpla din nou", a afirmat Deschamps, conform ESPN

Sfertul de finală de la Cupa Mondială 2022, Anglia - Franţa, va avea loc sâmbătă, 10 decembrie, de la ora 21:00.

Afla mai multe despre: cm 2022franta