OFICIAL | Alexandru Chipciu a semnat. Unde va juca din sezonul următor

Alexandru Chipciu şi-a prelungit contractul cu Universitatea Cluj.

Anunţul a fost făcut pe site-ul oficial al ”Şepcilor Roşii”

”Clubul nostru a ajuns, astăzi, la o înţelegere privind prelungirea contractului cu Alex Chipciu.

Alex Chipciu a ajuns la FC Universitatea Cluj în vara anului trecut. A condus echipa din teren în acest sezon, purtând banderola de căpitan. Experienţa sa a jucat un rol important în locul 10 ocupat de ”U” la finalul sezonului din Superliga, dar şi în parcursul excelent din Cupa României.

În sezonul 2022/2023, Alex Chipciu a strâns 39 de meciuri în tricoul echipei noastre, a marcat două goluri şi a oferit două pase decisive.

Prima reuşită pentru U a venit împotriva celor de la FC Hermannstadt în sferturile Cupei României, când ”U” era condusă cu 1-0. Acel gol a pus bazele revenirii şi calificării în semifinalele Cupei”, se arată în comunicatul Universităţii Cluj.

În vârstă de 34 de ani, Chipciu este cotat de Transfermarkt la 550.000 de euro. Mijlocaşul născut la Brăila a mai evoluat pentru CFR, Anderlecht, Sparta Praga, FCSB, FC Braşov, Dacia Unirea Brăila şi Forex Braşov.

Afla mai multe despre: universitatea clujchipciu