Oltenii, elogii pentru atmosfera de la Rapid - FC U Craiova: ”Ca în Argentina” / ”Ambele galerii sunt de Champions League”

FC U Craiova

Andrea Compagno şi Juan Bauza au reacţionat la finalul meciului dintre Rapid şi FC U Craiova.

FC U Craiova a câştigat partida cu Rapid, scor 3-2, într-un meci jucat pe Giuleşti, în etapa a opta din play-out-ul Ligii 1.

Oltenii au produs Rapidului primul eşec din mandatul lui Adrian Mutu, respectiv pe noul Giuleşti.

La finalul meciului, doi dintre cei mai importanţi jucători ai formaţiei lui Nicolo Napoli şi-au oferit impresiile după victoria obţinută, lăudând atmosfera de pe Giuleşti.

Andrea Compagno, autor a două goluri, a fost foarte bucuros pentru cele trei puncte obţinute la ultima fază a meciului.

”A fost un meci foarte bun împotriva unei echipe foarte bune. Am jucat un meci spectaculos şi noi, şi ei. Când câştigi la ultimul minut e foarte frumos.

Ei au început foarte bine, dar noi am rămas în meci şi uşor am revenit. Am egalat în prima repriză, imediat a fost penalty, am suferit. Când suferi şi după câştigi, e foarte bine,

(n.r. despre atmosferă) Foarte frumos, ambele galerii cred că sunt de Champions League. Poate e cea mai bună partidă a noastră”, a declarat Compagno, după meci.

De asemenea, şi Jose Bauza a detaliat de ce nu a executat tot el penalty-ul obţinut, ci Compagno.

”A fost o partidă incredibilă pentru noi, ştiam că va fi foarte dificil, tribune pline. Rapidul joacă foarte bine, au un antrenor foarte mare şi sunt o echipă foarte bună. De aceea e foarte importantă această victorie şi suntem foarte fericiţi.

(n.r. despre penalty) Voiam să dau gol, simţeam că pot să marchez, dar responsabil e Andrea (n.r. Compangno), de aceea a executat el şi suntem fericiţi că a dat gol. E incredibil să câştigi aşa un derby în ultimul minut.

Atmosfera a fost ca în Argentina, cum eram obişnuit de acolo”, a adăugat Bauza.

Afla mai multe despre: bauzacraiovagiulesticompagno