Panduru l-a găsit pe următorul titular al naţionalei României în FCSB - U Craiova 1948: "Îmi place ce văd la băiatul ăsta" | EXCLUSIV

Expertul Orange Sport, Basarab Panduru, a oferit un verdict ferm: Ştefan Târnovanu va fi următorul titular al naţionalei României!

Ştefan Târnovanu, remarcat de Basarab Panduru după FCSB - U Craiova 1948

Echipele FCSB şi FC U Craiova 1948 au încheiat la egalitate, scor 1-1 (0-0), meciul disputat duminică seara, pe Arena Naţională, în cadrul etapei a treia din Superligă, într-o partidă cu multe ocazii de poartă şi parade ale portarilor de ambele părţi.

Joonas Tamm a deschis scorul cu un şut din careu, în minutul 47, iar Compagno a egalat şase minute mai târziu.

Totuşi, Basarab Panduru a remarcat în mod special un titular de la FCSB. Ştefan Târnovanu şi-a salvat echipa de mai multe ori în meciul cu oltenii, iar evoluţiile sale de când l-a scos pe Andrei Vlad din poartă l-au făcut pe Basarab Panduru să-i prevadă o traiectorie importantă.

Expertul Orange Sport a susţinut că Ştefan Târnovanu va fi titularul porţii naţionalei României, în "doi, trei ani", datorită prestaţiilor de la echipa de club.

În mod special, Basarab Panduru a remarcat intervenţiile dificile care-i reuşesc fotbalistului în vârstă de 22 de ani.

"Da, mi-a plăcut meciul, ritmul, tot. Am văzut ocazii, goluri, parade ale portarilor, mi-a plăcut. Ritmul a fost bun, nu ştiu dacă a fost cel mai bun meci.

Tânovanu, dacă o ţine tot aşa, în doi, trei ani trebuie să fie portarul naţionalei. Mai sunt portari interesanţi, mulţi sunt buni, Robert Popa, Aioani, portari cu perspectivă, de viitor, dar Târnovanu are ceva peste ceilalţi.

Scoate nişte mingi grele, aia a lui Bauza (n.r. - în minutul 38) în partea dreapta e grea. Are reflexul de a apăra mingea. Te scoate, da. Ce e greu, scoate, ceea ce nu e puţin lucru.

Şutul lui Bauza mi s-a părut greu, te arunci jos, dar îmi place ce văd la băiatul ăsta. Părea că Vlad e cel mai mare, cel mai tare, e Messi, dar vezi ce e fotbalul ăsta?", a spus Basarab Panduru pentru Orange Sport.

Gigi Becali a decis schimbarea lui Andrei Vlad cu Ştefan Târnovanu înainte de startul play-off-ului sezonului 2021-2022, după o gafă fatală a portarului într-o înfrângere cu FC Argeş.

• 20 de meciuri a jucat Ştefan Târnovanu la FCSB.

VIDEO | FCSB - U Craiova 1948 1-1, în Superliga

Afla mai multe despre: stefan tarnovanufcsbbasarab pandurufcsb u craiova 1948