Pierdere grea pentru Rapid. Scos pe targă în meciul cu Botoşani, Papeau a primit un verdict dur după accidentare

Rapid

Rapid a primit o veste grea. Verdictul medicilor în cazul lui Jayson Papeau este unul cum nu se paote mai rău.

Rapid a remizat, sâmbătă, cu FC Botoşani, scor 1-1. Elevii lui Adi Mutu au avut o evoluţie bună, aspect recunscut de antrenor, care a fost dezamăgit doar de rezultatul final.

Totuşi, pe lângă faptul că a fost primul meci în care Rapid pierde puncte pe teren propriu, giuleştenii au mai primit o veste dură.

Jayson Papeau s-a accidentat în minutul 20, fiind victima unei intrări dure a lui Antoni Ivanov, care a fost sancţionat cu un cartonaş galben. Jucătorul francez a fost schimbat, după 22 de minute de joc, cu Andrei Ciobanu, fiind scos de pe teren cu targa.

În urma analizelor efectuate, s-a ajuns la concluzia că Papeau a suferit o leziune a ligamentului tibiofibular anterior şi o leziune parţială grad II la deltoid şi la ligamentul anterior talofibular, conform Fanatik.

Astfel, în urma verdictului dat de medici, francezul va fi indisponibil între trei şi patru luni, ceea ce înseamnă că va putea reveni la antrenamente nu mai devreme de luna ianuarie a anului viitor.

În vârstâ de 26 de ani, Papeau a evoluat în 12 meciuri în actualul sezon în campionat. Nu a reuşit vreun gol sau assist.

Afla mai multe despre: rapidpapeau