Preferatul lui Petrescu nu a fost pe placul lui Panduru: ”Nu a atins mingea, nu a făcut nimic în prima repriză” | EXCLUSIV

CFR Cluj

Duelul de la Ovidiu, dintre CFR Cluj şi Farul Constanţa, a dost decis, în mare măsură de Ermal Krasniqi (24 de ani). Kosovarul adus în această iarnă de Dan Petrescu a dat un gol şi o pasă decisivă la debutul pentru clujeni.

CFR Cluj este din nou lider în Superliga, după ce a învins, în deplasare, cu scorul de 3-0, echipa Farul Constanţa, în etapa a 22-a a campionatului

Golurile au fost marcate de Krasniqi (49), Manea (59 - penalty) şi Petrila (77).

Omul meciului a fost Ermal Krasniqi. La debutul pentru CFR Cluj, kosovarul a fost eroul lui Dan Petrescu cu un gol şi o pasă decisivă.

Acesta a deschis scorul după o combinaţie cu Yeboah şi a făcut faza din care Petrila a stabilit scorul final al partidei de la Ovidiu.

Aflat în studioul Orange Sport, Basarab Panduru a analizat duelul dintre campioana României şi fosta ocupantă a primului loc din Superligă.

Fostul mijlocaş s-a arătat surprins de două aspecte ale jocului, câte unul de fiecare parte, anume apărarea Farului şi atacul CFR-ului.

De asemenea, expertul Orange Sport a vorbit şi despre evoluţia lui Krasniqi, noul jucător al clujenilor, pe care nu l-a văzut în prima repriză.

Panduru a fost surprins că Dan Petrescu nu l-a scos la pauză, decizie care s-a dovedit într-un final una inspirată din partea antrenorului din Gruia.

”Două lucruri m-au mirat, aşezarea în apărare a Farului şi aşezarea în atac a CFR-ului. Boli fundaş dreapta şi Artean fundaş central la Farul, iar la CFR în atac apare Krasniqi.

Nu îl ştiu, nu l-am văzut aşa cum l-a văzut Petrescu la antrenamente. I se pare cel mai bun jucător. Dar mă mir că vârf joacă Bîrligea. Ai trei atacanţi pe bancă şi joacă al patrulea, pentru că trebuie să fie şi jucătorul U21.

Dacă intram cinci minute la pauză şi mă intrebai cum a jucat, nu ştiam ce să spun. Nu a atins mingea, nu a făcut nimic în prima repriză. Nu ştiu, nu am văzut, nu pot să-mi dau cu părerea”, a declarat Panduru, la Orange Sport.

Afla mai multe despre: cfr clujkrasniqi