Prima reacţie dinspre Farul cu privire la accidentarea suferită de Tudor Băluţă la echipa naţională. Când poate reveni mijlocaşul central

Farul Constanța

Tudor Băluţă (24 de ani) a suferit o accidentare în prima repriză a meciului dintre România şi Belarus, din preliminariile CE 2024.

România a trecut de Belarus, cu ceva emoţii, scor 2-1, în etapa a doua din preliminariile pentru Euro 2024.

Nicolae Stanciu şi Andrei Burcă au marcat golurile ”tricolorilor”, dar Morozov a redat speranţele oaspeţilor pe final de partidă. Totuşi, totul s-a terminat cu bine pentru români.

Dar unul dintre jucătorii lui Edi Iordănescu a avut de suferit în timpul partidei. Tudor Băluţă a ieşit accidentat în prima repriză, fiind înlocuit cu Alex Cicâldău, în minutul 44.

Jucătorul Farului nu a mai putut continua partida, iar Gică Popescu, preşedintele formaţiei de la malul mării, a oferit o primă reacţie cu privire la verdictul în cazul mijlocaşului.

Fostul mare internaţional speră să fie vorba de o accidentare minoră, iar Băluţă să poată fi apt pentru meciul Farului de la sfârşitul săptămânii, cu Rapid.

”Pare, după ce am văzut la TV, o leziune musculară. Sperăm să fie pentru noi doar o sperietură, să fie doar o contractură, să îl avem sâmbătă la meci.

E un jucător important, care a făcut un meci bun cu Belarus. Rămâne să vedem miercuri care e starea lui de sănătate”, a declarat Popescu, conform Prima TV.

Meciul dintre Rapid şi Farul va avea loc sâmbătă, 1 aprilie, de la ora 21:45, şi va fi transmis pe Orange Sport 1 şi Orangesport.ro.

Afla mai multe despre: tudor balutafarulechipa nationala