PSV, victorie în Trofeul Johan Cruyff. Duel cu opt goluri cu rivala Ajax, care a avut şi un jucător eliminat

Campionate

VIDEO | PSV a câştigat Supercupa Ţărilor de Jos, cunoscută şi sub numele de Trofeul Johan Cruyff, după un duel spectaculos cu rivala Ajax.

PSV Eindhoven a câştigat pentru a 13-a oară Supercupa Ţărilor de Jos, Trofeul Johan Cruyff, după ce a învins, sâmbătă, în finală, echipa Ajax Amsterdam, cu 5-3.

Deşi Ajax a deschis scorul, PSV s-a impus cu 5-3 (2-1) în urma unui meci spectaculos.

Golurile au fost înscrise de Guus Til, care a reuşit un hat-rick, în minutele 32, 45+2, 69, Gakpo, în minutul 65, Xavi Simons, în minutul 90+1, pentru PSV, în timp ce pentru Ajax au marcat Bergwijn, în minutul 15, Antony, în minutul 54, şi Kudus, în minutul 72.

Mai mult, Ajax a terminat meciul cu un om mai puţin. Calvin Bassey, ajuns în acestă vară de la Rangers, a fost eliminat în minutul 78.

PSV Eindhoven se află la a patra finală consecutivă în Trofeul Johan Cruyff, din care a câştigat două, în 2021 şi 2022.

Afla mai multe despre: psvajax