Bayern Munchen a câştigat Supercupa Germaniei. Duel spectaculos, cu opt goluri, contra lui RB Leipzig

Bayern Munchen

Bayern Muinchen a triumfat în Supercupa Germaniei, după un meci spectaculos, în care au fost marcate opt goluri, contra celor de la RB Leipzig.

Bayern Munchen, echipa campioană în Bundesliga, a câştigat sâmbătă, cu emoţii, Supercupa Germaniei, după ce a învins formaţia RB Leipzig, deţinătoaera Cupei Germaniei, cu scorul de 5-3.

Bayern a început meciul în forţă şi a condus cu 3-0 la pauză, prin golurile înscrise de Musiala ('14), Sadio Mane ('31) şi Pavard ('45).

În repriza secundă, Halstenberg a înscris primul gol pentru Leipzig, în minutul 59, iar Gnabry a marcat pentru 4-1 în minutul 65.

A urmat o revenire a celor de la Leipzig, care au înscris prin Nkunku ('77 – din penalty) şi Dani Olmo ('89), dar emoţiile bavarezilor au fost risipite de golul lui Leroy Sane, din al optulea minut de prelungire.

Bayern Munchen a jucat a 11-a finală de Supercupă consecutivă şi se află la al treilea trofeu consecutiv.

În total, Bayern Munchen a câştigat Supercupa Germaniei de zece ori.

Afla mai multe despre: bayern munchenleipzig