Reacţia lui Dan Udrea după ce Petrescu a părăsit brusc interviul. Andrei Vochin, vehement şi el la adresa antrenorului: "Altele au fost problemele CFR-ului"

CFR Cluj

CFR Cluj a scos doar o remiză, scor 1-1, pe propriul teren, cu Universitatea Craiova şi a rămas la şapte puncte în spatele liderului Farul Constanţa.

Cel mai important moment al partidei a avut loc în minutul 27, când Andrei Ivan a primit direct cartonaşul roşu. Ulterior, după consultarea sistemului VAR, centralul Radu Petrescu a anulat decizia şi i-a acordat doar cartonaş galben căpitanului oltenilor.

În repriza secundă, Ivan a marcat golul egalizator al Craiovei pe terenul CFR-ului, tot dintr-o fază controversată. Imediat după meci, în semn de protest, Dan Petrescu a părăsit brusc interviul, spre nemulţumirea moderatorului Orange Sport, Dan Udrea.

"După părerea mea, ar trebui aplicată o amendă. Serios, cum să pleci în timpul interviului? Sunt nişte contracte, trebuie să respecţi nişte lucruri, dacă nu le respecţi, eşti amendat. Dincolo de acest aspect, sunteţi de acord cu ce spune?" , a spus Dan Udrea.

"CFR ciuruită? Nu sunt de acord" , a declarat Basarab Panduru, iar Andrei Vochin l-a contrazis şi el pe Dan Petrescu: "Problemele CFR-ului din acest sezon au fost legate de cu totul şi cu totul alte aspecte, nu de arbitraj. Sigur că au fost nişte momente delicate, dar nu cele invocate de Petrescu. La meciul cu Rapid au fost nişte decizii împotriva CFR-ului, dar în acest meci ce să faci? Să laşi cartonaşul roşu la Ivan dacă se demonstrează că nu e cartonaş roşu?".

CFR Cluj - U Craiova 1-1

CFR Cluj a încheiat la egalitate, duminică, pe teren propriu, scor 1-1, cu Universitatea Craiova, într-un meci al etapei a 7-a din play-off-ul Superligii.

În minutul 27 Andrei Ivan a primit direct cartonaşul roşu pentru o intervenţie la Boateng, însă, după consultarea VAR, arbitrul Radu Petrescu a anulat cartonaşul roşu, dându-i jucătorului craiovean cartonaş galben.

În repriza secundă gazdele au deschis scorul prin Muhar. Acesta a intrat pe teren în minutul 60 şi a înscris şase minute mai târziu. Însă oaspeţii au reuşit să egaleze în minutul 68, prin Andrei Ivan – un gol care a avut nevoie de validarea VAR.

S-a încheiat 1-1, iar CFR are 39 de puncte şi este pe locul al treilea, la şapte puncte de liderul Farul. Campioana en-titre pare ieşită total din lupta pentru titlu.

CS Universitatea Craiova este pe locul 4, cu 36 de puncte.

• CFR CLUJ: Scuffet – C. Manea, Yuri, A. Burcă, Camora (Peteleu 90) – Braun (Bordeianu 74), Boateng (Muhar 60), Cvek, Fică (Petrila 74) - Janga, Bîrligea (E. Krasniqi 60). ANTRENOR: Dan Petrescu
  • UNIVERSITATEA CRAIOVA: L. Popescu - Vlădoiu, Zajkov, Mitrea, Badelj - Mateiu, Screciu – Cîmpanu (Baiaram 61), Işfan (Roguljic 61; Căpăţână 77), A. Ivan – Koljic (Markovic 46). ANTRENOR: Eugen Neagoe

Afla mai multe despre: dan petrescu