Reacţia lui Hummels: ”Sunt foarte mândru de echipă. Am prestat un fotbal de calitate, dar facem o mică greşeală”

Jucătorul legendar al celor de la Borussia Dortmund, Mats Hummels (35 de ani), a tras concluziile după eşecul suferit în finala Ligii Campionilor.

Borussia Dortmund a pierdut finala Ligii Campionilor contra lui Real Madrid, scor 0-2. Golurile au fost marcate de Carvajal (74) şi Vinicius (83).

Deşi formaţia din Germania a dominat prima repriză, madrilenii au tranşat finala în ultimul sfert de oră.

Regretul veteranului din apărarea Borussiei: ”Nu este vorba despre a arăta cu degetul”

La finalul partidei de pe Wembley, Mats Hummels a avut cuvinte de laudă la adresa echipei sale, despre care a afirmat că a jucat cu curaj.

Veteranul fundaş central german a avut o prestaţie solidă în finală, arătând că nu degeaba a fost campion mondial.

”Am făcut un meci foarte bun. Sunt foarte mândru de echipă, pentru cum ne-am prezentat aici. Am jucat curajos, cu inimă şi am prestat un fotbal de calitate. Doar că am ratat mult, apoi Real Madrid a lovit, aşa cum a făcut de multe ori înainte.

Apoi facem o mică greşeală şi Real marchează ca şi cum ar fi făcut asta de 100 de ani. Asta e o calitate în sine. Doare astăzi. Ei fac greşeli foarte rar. Nu-ţi oferă niciodată cu adevărat şansa de a îscrie un gol uşor.

Am avut patru ocazii şi una dintre ele trebuia să intre. Nu este vorba despre a arăta cu degetul. Karim Adeyemi a avut două şuturi grozave”, a declarat Hummels, după meci.

Este a doua finală de Liga Campionilor pierdută de Borussia Dortmund pe Wembley, după cea din 2013 cu Bayern (1-2).

Afla mai multe despre: mats hummelsborussia dortmunduclfinala ligii campionilor