Reacţie surprinzătoare a italienilor după ce Chiricheş şi-a dat un autogol şi a luat un galben: ”Am apreciat intervenţiile cruciale”

Vlad Chiricheş (33 de ani) a comis-o la primul meci din 2023. Fundaşul român şi-a dat un autogol în meciul dintre Cremonese şi Bologna.

Cremonese şi Bologna au încheiat la egalitate, scor 1-1, meciul din etapa cu numărul 19 din Serie A.

Oaspeţii au deschis scorul prin Okereke, din penalty, în minutul 50, dar Chiricheş şi-a dat un autogol în minutul 55, oferind astfel şansa gazdelor să egalaze după numai cinci minute.

Fundaşul central a mai văzut şi un cartonaş galben, încă din minutul 5.

Presa din Italia a analizat prestaţia lui Vlad Chiricheş, iar jurnaliştii de la TuttoMercatoWeb i-au acordat nota 6,5.

De asemenea, aceştia nu i-au adus reproşuri cu privire la autogolul care a privat-o pe Cremonese de prima victorie din acest sezon.

"S-a întors în primul unsprezece şi are nevoie de timp pentru a-şi reintra în formă. Am apreciat câteva intervenţii cruciale, chiar dacă a primit un cartonaş galben încă din startul partidei. A fost ghinionist la autogol", au notat ziariştii italieni.

Conform ultimelor informaţii din presa din peninsulă, Vlad Chiricheş ar fi dorit de Cagliari, formaţie antrenată de Claudio Ranieri.

Afla mai multe despre: chirichesserie a