Real Madrid şi-a revenit după derby-ul cu Atletico, dar Spania are un lider surpriză. Rezultatele zilei în La Liga | VIDEO

La Liga

Real a reuşit să îşi revină după eşecul din derby-ul cu Atletico Madrid, dar Girona este surpriza absolută din acest sezon La Liga.

Real Madrid, victorie cu Las Palmas, dar La Liga are un lider surpriză

Real Madrid a trecut cu 2-0 de Las Palmas, în etapa a şaptea din La Liga.

”Galacticii” au dat lovitura cu ajutorul golurilor marcate de Brahim Diaz şi Joselu, în minutele 45+3 şi 54.

În aceeaşi etapă, Girona a învins-o, în deplasare, pe Villarreal, scor 2-1, şi este lider în La Liga, după şapte etape,  cu 19 puncte, cu unul peste Real (18 puncte) şi cu două peste FC Barcelona (17 puncte).

Pe Estadio de la Ceramica, Villarreal a deschis scorul în minutul 49, dintr-un penalty transformat de Dani Parejo.

Girona a reacţionat rapid şi, după golul egalizator marcat de Artem Dovbyk, în minutul 56, cu o lovitură de cap, a urmat şi de al doilea gol, înscris de Eric Garcia, în minutul 61, tot cu capul.

Oaspeţii au mai avut şi o bară, în minutul 78, prin Christian Stuani, impunându-se în final cu 2-1.

Totodată, Girona şi Barcelona rămân singurele echipe neînvinse din campionat.

Rezultate din meciurile disputate miercuri, în etapa a şaptea din La Liga:

• Villarreal – Girona 1-2 (Parejo 49 penalti / Dovbyk 56, Garcia 61)
  • Real Madrid – Las Palmas 2-0 (Brahim Diaz 45+3, Joselu 54)
  • Athletic Bilbao – Getafe 2-2 (Berchiche 6, Inaki Williams 62 / Alvarez 51, Latasa 83)

Afla mai multe despre: la ligareal madridgironabarcelona