Real Madrid şi Athletic Bilbao, ultimele echipe calificate în semifinalele Cupei Spaniei. Când vor avea loc tragerile la sorţi

Real Madrid

Real Madrid şi Athletic Bilbao sunt ultimele două echipe calificate în semifinalele Cupei Spaniei.

Real Madrid s-a calificat, joi seară, în semifinalele Cupei Spaniei, trecând în sferturi de Atletico Madrid, scor 3-1 după prelungiri.

Atletico a deschis scorul în minutul 19, prin Morata. Pentru Real au marcat Rodrygo ’79, Benzema ‘104 şi Vinicius Junior ‘120+1.

În minutul 99, de la Atletico Madrid a fost eliminat Savic.

Tot joi, Athletic Bilbao a acces în semifinale învingând Valencia, scor 3-1.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Muniain, în minutul 35, Nico Williams, din pasa fratelui său, Inaki, în minutul 45, şi Vesga, din penalty, în minutul 74.

Pentru gazdele de la Valencia a înscris tot un jucător al lui Bilbao. Oscar de Marcos şi-a trimis mingea în proprie poartă, în  minutul 43.

S-au mai calificat în penultimul act FC Barcelona (1-0 cu Real Sociedad) şi Osasuna (2-1 cu FC Sevilla).

Tragerea la sorţi a semifinalelor va avea loc luni, 30 ianuarie.

Afla mai multe despre: real madridcopa del rey