Record doborât de Arsenal. Mikel Arteta l-a debutat pe cel mai tânăr jucător din istoria Premier League

Premier League

În meciul Brentford - Arsenal, Mikel Arteta i-a oferit debutul celui mai tânăr jucător din istoria Premier League.

Arsenal şi Brentford s-au întâlnit cu prijelul meciului direct din etapa a opta din Premier League. ”Tunarii” nu au avut nicio problemă şi s-au impus cu scorul de 3 la 0.

Saliba a deschis scorul în minutul 17, iar Jesus a dublat avantajul nouă minute mai târziu. În repriza a doua, Fabio Vieira a marcat primul său gol în campionat englez şi a stabilit scorul final, 3-0, consemnând o victorie fără emoţii pentru Arsenal.

Cu acest succes categoric, gruparea pregătită de Mikel Arteta a revenit pe prima treaptă a clasamentului Premier League, cu 18 puncte, după opt etape.

Dar partida a avut o însemnătate aparte în istoria Premier League. Tehnicianul spaniol i-a oferit câteva minute mijlocaşului Ethan Nwaneri.

Acesta a intrat în locul lui Fabio Vieira şi a devenit, la 15 ani şi 181 de zile, cel mai tânăr debutant din istoria Premier League.

Precedentul record era deţinut de Harvey Elliot, la 16 ani şi 30 de zile, pe vremea când actualul jucător al lui Liverpool evolua la Fulham.

Născut pe 21 martie 2007, Ethan Nwaneri este un mijlocaş ofensiv englez. A evoluat deja pentru mai multe reprezentative ale naţionalei Angliei, la U16 şi U17.

Afla mai multe despre: arsenalrecordpremier league