Sergio Perez a câştigat cursa sprint la Baku. Cine a completat podiumul

Formula 1

Pilotul mexican de Formula 1, Sergio Perez (33 de ani), a câştigat cursa sprint la Baku, în cadrul Marelui Premiu al Azerbaidjanului.

Sergio Perez (Red Bull Racing) a câştigat, sâmbătă, prima cursă sprint a sezonului de Formula 1, în cadrul Marelui Premiu al Azerbaidjanului, la Baku.

Pe locul doi s-a clasat Charles Leclerc (Ferrari), iar pe trei a terminat Max Verstappen (Red Bull Racing).

Poziţiile 4-8 sunt ocupate de George Russell (Mercedes), Carlos Sainz (Ferrari), Fernando Alonso (Aston Martin), Lewis Hamilton (Mercedes) şi Lance Stroll (Aston Martin).

Câştigătorul cursei a obţinut opt puncte. Au primit puncte primii opt clasaţi, începând de la opt puncte până la unul.

Celelalte curse sprint ale sezonului de F1 vor avea loc în Austria (30 iunie – 2 iulie), Belgia (28-30 iulie), Qataar (6-8 octombrie), SUA (20-22 octombrie) şi Brazilia (3-5 noiembrie).

În Azerbaidjan, duminică va avea loc cursa principală a weekend-ului, a cărei grilă de start a fost stabilită vineri.

Afla mai multe despre: formula 1sergio perez