Simona Halep, în turul doi la turneul de la Birmingham. Adversara româncei din runda următoare

Simona Halep

Simona Halep s-a calificat în turul doi la turneul de la Birmingham, după o victorie în două seturi.

Simona Halep, locul 20 WTA şi favorită 2, a învins-o pe sportiva ucraineană Lesia Tsurenko, numărul 116 WTA, scor 6-1, 6-4, şi s-a calificat în turul doi al turneului de categorie WTA 250 de la Birmingham. Meciul a durat o oră şi 19 minute.

Simona Halep a început cu break primul set şi apoi a continuat în acelaşi mod, adjudecându-l cu 6-1, după 31 de minute.

În setul 2, Halep a fost condusă cu 3-1, dar a reuşit să revină şi să se impună cu 6-4, după 48 de minute. Tsurenko a primit îngrijiri medicale la vestiare, la scorul de 3-3.

În turul doi, Halep va evolua contra britanicei Harriet Dart, locul 100 mondial.

Cele două s-au mai întâlnit o dată. în 2020, la Australian Open, când s-a impus sportiva română.

Premiul pentru accederea în turul doi este de 3.800 de dolari şi 30 puncte WTA.

Afla mai multe despre: haleptenis