Steaua este pregătită pentru derby-ul de foc cu Rapid! ”Militarii” au câştigat mecul cu Ceahlăul şi se află în faţa celui mai important meci din acest sezon

Liga 2

CSA Steaua Bucureşti s-a impus în meciul inaugural al etapei cu numărul 11 din Liga 2, scor 3-1, contra Ceahlăului.

Echipa pregătită de Daniel Opriţa a deschis în minutul 12 prin reuşita lui Bogdan Chipirliu. ”Militarii” şi-au dublat avantajul la ultima fază a primei reprize prin şutul superb al tânărului David Maftei (19 ani). Nemţenii au ieşit mult mai motivaţi de la cabine, iar Neicuţescu a redus din diferenţă la primul atac din actul secund. Cu toate acestea, Steaua şi-a asigurat un final liniştit de meci graţie lui David Maftei, care a realizat dubla în minutul 59.

În urma acestui rezultat, Steaua a urcat pe locul opt în Liga 2, la un punct de ultimul loc de play-off ocupat de Mioveni. Gruparea din Ghencea nu are drept de promovare. Următorul meci al Stelei va fi în Cupa României, miercuri, pe 1 noiembrie, contra Rapidului, în grupele Cupei României.

Cele două rivale nu s-au mai întâlni din sezonul 2017-2018, stagiune în care ambele formaţii evoluau în Liga 4.

Afla mai multe despre: steaua bucureştiliga 2ceahlăul piatra neamţ