Uluitor! Ce s-a întâmplat cu Livepool după irealul 7-0 cu Manchester United. Serie de coşmar pentru trupa lui Klopp

Liverpool

Liverpool a înregistrat o serie de coşmar după victoria istorică obţinută în derby-ul cu Manchester United.

La data de 5 martie, Liverpool reuşea o victorie cum nu s-a mai văzut în toată istoria întâlnirilor cu marii rivali de la Manchester United.

Trupa lui Jurgen Klopp o învingea pe formaţia lui Erik ten Hag, scor 7-0, în etapa a 26-a din Premier League.

Însă, din acel moment, a urmat o lună de coşmar pentru ”cormorani”. Încă de la primul meci după succesul istoric, Liverpool avea să piardă pe terenul ultimei clasate de la acea vreme, Bournemouth, scor 0-1.

A urmat apoi returul cu  Real Madrid din optimile Champions League, scor 0-1, pentru ca acum, după pauza internaţională, să vină şi ”corecţia” primită de la Manchester City.

Pe Etihad, Liverpool a fost cea care a deschis scorul, prin Salah, dar până la pauză City a egalat, prin Alvarez.

În repriza a doua, echipa lui Klopp nu a mai contat deloc, făcând doar act de prezenţă. De Bruyne, Gundogan şi Grealish au marcat celelalte goluri şi au stabilit scorul final, 4-1 în favoarea campioanei Angliei.

Astfel, din punct de vedere statistic, în ultimele trei meciuri jucate, respectiv cele de după acel 7-0 contra lui United, Liverpool a înregistrat trei înfrângeri, un singur gol marcat şi şase primite.

În momentul de faţă, se află pe locul 8 în Premier League, cu 42 de puncte, la şapte distanţă de Tottenham, ocupanta ultimei poziţii de Champions League.

Afla mai multe despre: liverpoolpremier league