Victorii pentru Arsenal şi Manchester City. Cum şi-au câştigat meciurile cele două mari forţe din Premier League

Premier League

Vicecampioana Arsenal şi campioana Manchester City şi-au câştigat fiecare meciurile jucate pe teren propriu în această etapă din Premier League.

Arsenal şi Manchester City, victorii pe teren propriu

Arsenal a învins-o pe Southampton, pe teren propriu, scor 3-1, în etapa a 7-a din Premier League.

După o primă repriză fără gol, Arsenal s-a văzut condusă pe Emirates, după golul reuşit de oaspeţi, prin Cameron Archer, în minutul 55.

Reacţia echipei lui Arteta a fost însă rapidă. Kai Havertz a egalat trei minute mai târziu, Gabriel Martinelli a adus gazdele în avantaj, iar Bukayo Saka a stabilit scorul final, 3-1 pentru Arsenal.

În aceeaşi etapă, Manchester City s-a impus cu 3-2 în faţa celor de la Fulham.

La Manchester, pe Etihad Stadium, tot oaspeţii au înscris primii, prin Andreas Pereira. Mateo Kovacic a egalat şi apoi i-a adus pe „cetăţeni” în avantaj, iar Jeremy Doku a marcat al treilea gol al gazdelor. S-a terminat 3-2 pentru elevii lui Guardiola.

Situaţia din clasamentul Premier League este următoarea: Liverpool conduce, cu 18 puncte, Manchester City şi Arsenal au câte 17 puncte şi ocupă celelalte două poziţii ale podiumului.

Afla mai multe despre: arsenalmanchester citypremier league