VIDEO | Arsenal - Leeds 4-1. ”Tunarii” îşi continuă marşul spre titlu. Chelsea, eşec pe teren propriu. Celelalte rezultate ale zilei în Premier League

Arsenal

Arsenal a reuşit să repete cu Leeds scorul făcut de Manchester City cu Liverpool, 4-1. Cele două rivale îşi continuă lupta pentru titlu în Premier League.

VIDEO | Arsenal - Leeds 4-1. ”Tunarii” îşi continuă marşul spre titlu. Jesus, primele goluri după cinci luni

Arsenal a învins sâmbătă, pe teren propriu, scor 4-1, formaţia Leeds United, într-un meci din etapa a 29-a a Premier League.

Arsenal a controlat meciul şi a deschis scorul în prima repriză, când Gabriel Jesus a transformat un penalty acordat de arbitrul Darren England.

Imediat după pauză, Ben White a înscris în minutul 47, din centrarea ideală venită de la Gabi Martinelli, iar Gabriel Jesus a reuşit dubla în minutul 55, ducând scorul la 3-0.

Chiar dacă Rasmus Kristensen a redus din diferenţă în minutul 76, ”tunarii” au refăcut diferenţa de trei goluri prin Granit Xhaka, în minutul 84.

Astfel, Arsenal are 72 de puncte şi este lider în Premier League, Leeds United se află pe locul 16, cu 26 de puncte.

Rezultatele înregistrate sâmbătă, în etapa a 29-a din Premier League:

• Manchester City – Liverpool 4-1 (Julian Alvarez 27, De Bruyne 46, Ilkay Gundogan 53, Grealish 74 / Salah 17)
  • Arsenal – Leeds 4-1 (G. Jesus 35 penalty, 55, White 47, Xhaka 84 / Kristensen 76)
  • Bournemouth – Fulham 2-1 (Tavernier 50, Solanke 79 / A. Pereita 16)
  • Brighton – Brentford 3-3 (Mitoma 21, Welbeck 28, Mac Allister 90 penalty / P. Johnson 10, Toney 22, Pinnock 49)
  • Crystal Palace – Leicester City 2-1 (Iversen 59 autogol, Mateta 90+4 / R. Pereira 56)
  • Nottingham Forest – Wolverhampton 1-1 (Johnson 38 / Podence 83)
  • Chelsea - Aston Villa 0-2 (Watkins 18, McGinn 56)

Afla mai multe despre: arsenalpremier league