VIDEO | Chelsea - Real Madrid 1-3! Benzema a făcut spectacol cu britanicii

Atacantul francez Karim Benzema a marcat cele trei goluri ale echipei Real Madrid în victoria cu Chelsea, din deplasare, scor 3-1, în prima manşă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor.

VIDEO | Chelsea - Real Madrid 1-3 (Havertz - 40) // (Benzema - 21, 26, 47)

Echipele de start:

Chelsea: E. Mendy - Christense, T. Silva, Rudiger - R. James, Kante, Jorginho, Mount, Azpilicueta - Havertz, Pulisic

Rezerve: Kepa, Bettinelli, M. Alonso, Chalobah, Kenedy, Loftus-Cheek, Lukaku, Niguez, Sarr, Werner, Ziyech

Real Madrid: Courtois - Carvajal, Militao, Alaba, F. Mendy - Modric, Casemiro, Kroos - Valverde, Benzema, Vinicius Junior

Rezerve: Lunin, Toni Fuidias, Vallejo, Nacho, Asensio, Marcelo, Lucas Vasquez, Bale, Ceballos, Rodrygo, Mariano, Camavinga

Min 90. Final de meci!

Min 69. Ocazie Chelsea! Lukaku trimite cu capul către poartă, dar mingea pe lângă!

Min 47. GOOOOOOL Real Madrid! Mendy gafează în afara cereului, iar Benzema face tripla!

Min 46. A început repriza secundă!

Min 45. Final de primă repriză!

Min 40. GOOOOOOOL Chelsea! Havertz a redus din diferenţă cu o lovitură de cap!

Min 26. GOOOOOOL Real Madrid! Benzema a înscris din nou cu capul!

Min 21. GOOOOOOL Real Madrid! Benzema a trimis mingea cu capul în poartă, după centrarea lui Vinicius!

Min 10. Ocazie mare Real Madrid! Vinicius a lovit bara!

Min 1. A început meciul!

Sferturile Champions League din acest sezon oferă o rejucare a semifinalei din ultima stagiune, Chelsea dând piept cu Real Madrid.

Până la dubla de sezonul trecut, cele două formaţii nu se mai întâlniseră într-un meci direct din 1998, în ciuda faptului că ambele echipe joacă sezon de sezon în cupele europene.

După 23 de ani fără vreo întâlnire, cele două echipe urmează să se dueleze în două sezoane consecutive şi este neclar cine este favorita.

După înfrângerea ruşinoasă din El Clasico a lui Real Madrid, campioana Europei părea favorită să ajungă din nou în semifinale, până să fie la rândul său victima unui rezultat ruşinos.

Dacă Real a primit patru goluri acasă din partea uneia dintre cele mai în formă echipe ale Europei, Chelsea a primit patru goluri acasă de la Brentford, formaţie aflată în premieră în Premier League.

Situaţia din jurul clubului londonez, cauzată de relaţia lui Roman Abramovich cu Vladimir Putin, reprezintă unul dintre motivele pentru care elevii lui Thomas Tuchel nu pot fi concentraţi doar pe fotbal.

Afla mai multe despre: chelsea real