VIDEO | Chindia - Farul 1-1. Toni Petrea şi Gică Hagi şi-au împărţit punctele. Meciul, întrerupt aproape zece minute din cauza problemelor cu sistemul VAR

Chindia Targoviste

Chindia Târgovişte şi Farul Constanţa au încheiat la egalitate, scor 1-1, în primul meci din etapa a 18-a din Liga 1. Pitu şi Neguţ au marcat golurile unui meci terminat indecis între Petrea şi Hagi. Farul acumulează 41 de puncte în clasament, iar Toni Petrea rămâne neînvins la Chindia în campionat.

LIVE VIDEO | Chindia - Farul 1-1 (Neguţ 90+1 pen / Pitu 67)

Echipele de start:

• Chindia: Căbuz - Căpuşă, Celea, Orozco, Dumitraşcu - Vorobjovas, Passaglia - Neguţ, Popadiuc, A. Şerban - D. Popa; Rezerve: D. Moldovan, Dima, Ad. Ioniţă, Cooper, Atanase, Cherchez, Grubac, Chamed, Ahmatov; Antrenor: Anton Petrea
  • Farul: Aioani - Sârbu, Larie, M. Popescu, Kiki - Băluţă, Artean, Grameni - Torje, Alibec, Pitu; Rezerve: Buzbuchi, Casap, Mazilu, Borza, Banu, Sali, Mboko, Corinus, V. Morar, Doukoure; Antrenor: Gheorghe Hagi

Min 90+10. Final.

Min 90+1. GOOOL Chindia. Neguţ transformă lovitura de la 11 metri şi aduce egalarea. Se arată zece minute de prelungire de la margine.

Min 90+1. Partida se reia. După mai multe verificări, Colţescu arată punctul cu VAR.

Min 82. Posibil penalty Chindia. Arbitrul Sebastian Colţescu merge la margine să verifice faza la VAR, dar sistemul nu funcţionează Meciul este întrerupt de minute bune.

Min 67. GOOOL Farul. Liderul marchează prin Alexi Pitu, după o acţiune frumoasă. Trupa lui Hagi dă lovitura la Ploieşti.

Min 59. Ocazie Farul. Alibec ratează o şansă de gol.

Min 56. Ocazie Chindia. Popadiuc trece pe lângă deschiderea scorului.

Min 46. Începe repriza a doua.

Min 45+1. Pauză.

Min 36. Ocazie Farul. Grameni trimite un şut cu pământul, iar Căbuz este aproape de o eroare majoră, dar Chindia scapă cu bine.

Min 31. Ocazie Farul. Liderul ratează mai multe oportunităţi de a deschide scorul, faza încheindu-se cu un şut al lui Torje mult peste poartă.

Min 8. Ocazie Chindia. Daniel Popa iroseşte prima şansă de gol pentru gazde.

Min 1. Începe meciul.

Chindia Târgovişte trece printr-un moment bun de la venirea lui Toni Petrea. Echipa a legat şase partide fără înfrângere şi a scăpat de zona ”roşi” din Superligă.

Chindia este pe locul 11 în Superligă, cu 19 puncte. De cealaltă parte, Farul domină clasamentul, cu 40 de puncte acumulate, 8 în plus faţă de ocupanta locului secund, Rapid. Constănţenii nu au mai pierdut de pe 5 septembrie, atunci când cedau pe terenul Universităţii Craiova, scor 3-4.

• În tur, Chindia şi Farul au remizat, scor 0-0.

Colţescu Sebastian va arbitra partida Chindia - Farul din etapa cu numărul 18.

Ce a spus Hagi înainte de acest meci:

„Arătăm că suntem o echipă într-o formă foarte bună sau poate în cea mai bună formă. Suntem acolo, atât în Cupă, cât şi în campionat. În campionat, la diferenţa de puncte care e, nu am cum să spun să vom sta pe acolo, să ne plimbăm. Nu, o să ne luptăm la titlu, ne dorim, vrem, ne pregătim. Trebuie să o facem foarte bine. Am câştigat puncte foarte multe până acum, nu mai ştiu de când nu am pierdut. Avem doar o înfrângere în campionat, şi aceea aşa şi aşa, din pricina a două greşeli individuale. Arătăm bine, dar staţi liniştiţi că voi munci în continuare, pentru că trebuie să găsesc soluţii să fim mai buni în fiecare zi“, a arătat Gheorghe Hagi, managerul tehnic al Farului.

Afla mai multe despre: chindiafarul