VIDEO | FCU Craiova 1948 - Sepsi OSK 2-1. Oltenii, victorie uriaşă cu un gol în minutul 90+2. Primul succes pentru Giovanni Costantino

FCU Craiova 1948 a câştigat meciul de pe teren propriu cu Sepsi OSK, scor 2-1, în etapa a 17-a a Superligii României.

VIDEO | FCU Craiova 1948 - Sepsi OSK 2-1 (Blănuţă 10, Lacroix 90+2 / Matei 32)

Min 90+4. Final de meci.

Min 90+2. GOOOL FCU Craiova. Lacroix dă lovitura în minutele suplimentare. Bucurie uriaşă în tabăra oltenilor.

Min 84. Ocazie Sepsi. Păun iroseşte una dintre puţinele situaţii de gol ale oaspeţilor în repriza a doua.

Min 82. Ocazie FCU. Chiţu se află din nou în faţa golului, dar este oprit de Niczuly.

Min 71. Ocazie FCU. Blănuţă are o nouă bară, la doar câteva momente după ce a lovit-o pentru prima dată.

Min 70. Ocazie FCU. Blănuţă este la un pas să o aducă din nou în avantaj pe Craiova, dar trimite în bară.

Min 50. Ocazie FCU. Chiţu are prima şansă de gol a reprizei secunde.

Min 46. Începe repriza a doua.

Min 45+1. Pauză.

Min 43. Ocazie FCU. Oltenii au o fază periculoasă, dar apărarea oaspeţilor respinge în corner.

Min 42. Ocazie Sepsi. Safranko nu reuşeşte să-şi aducă echipa în avantaj.

Min 32. GOOOL Sepsi. Matei restabileşte egalitatea, după un şut din interiorul careului.

Min 10. GOOOL FCU Craiova. Blănuţă deschide scorul în Bănie, după o acţiune personală a lui Chiţu.

Min 3. Ocazie FCU. Blănuţă are prima şansă de gol, dar fără succes.

Min 1. Începe meciul.

Echipele de start:

• FCU Craiova: Gurău - Padula, Campagnucci, Lacroix, Mascarenhas - Achim, Van Durmen - Baeten, Chiţu, Bahassa - Blănuţă; Rezerve: Mogoşanu, Henriques, Albu, Pop, Buta, Blidar, Sidibe, Bauza, J. Ibrahim; Antrenor: Giovanni Costantino
  • Sepsi: Niczuly - Oteliţă, Bălaşa, Ninaj, Ciobotariu - Aganovic, Alimi - I.Gheorghe, C.Matei, Ştefănescu - Safranko; Rezerve: Moldovan, Oroiana, Kecskes, Păun, Rodriguez, Kallaku, Varga, Damaşcan, Rondon; Antrenor: Liviu Ciobotariu

Meciul dintre FCU Craiova 1948 şi Sepsi OSK deschide ziua de luni a etapei a 17-a din Superligă.

Partida din Bănie este prilejul ideal pentru ca una dintre cele două combatante să pună mâna pe cele trei puncte, ambele având nevoie mare de ele.

FCU Craiova are o serie de rezultate negative şi a coborât până pe locul 14, cu doar 15 puncte acumulate până acum.

De partea cealaltă, Sepsi ocupă locul 8. cu 20 de puncte, dar vine după două rezultate de egalitate, cu Petrolul şi Rapid.

În meciul din tur, formaţia lui Liviu Ciobotariu s-a impus la limită la Sfântu Gheorghe, scor 1-0, prin golul lui Rondon.

Acum, returul din Bănie este deschis oricărui rezultat, mai ales din perspectiva oltenilor pregătiţi de Giovanni Costantino, care au marcat şi au primit cel puţin un gol în şapte dintre cele opt partide jucate acasă.

Afla mai multe despre: fcu craiovasepsisuperliga