VIDEO | Franţa - Italia 13-13. Final de poveste. Oaspeţii au ratat şansa unei victorii istorice în Turneul celor Şase Naţiuni

Rugby

Meciul dintre Franţa şi Italia a fost unul cum rar se pot vedea pe un teren de rugby. Finalul acestuia a fost de poveste.

Franţa - Italia 13-13

A fost un final senzaţional de meci la Lille între Franţa şi Italia. ”Squadra Azzurra” a avut şansa unei victorii istorice, prima în faţa ”cocoşilor” în Turneul celor Şase Naţiuni.

Italienii au primit o lovitură de pedeapsă la ultima fază a meciului. Garbisi, care transformase ceva mai devreme dintr-o poziţie mult mai grea, a avut ghinion. Mingea a căzut exact înainte să bată, aşa că s-a grăbit, pentru a nu depăşi minutul de concentrare permis.

A ratat, iar partida s-a terminat 13-13. Francezii au condus cu 10-3 la pauză şi totul părea în grafic. Eliminarea de la pauză a lui Danty a schimbat soarta meciului. Eseul lui Capuozzo din final, plus transformarea lui Garbisi, au făcut scorul egal.

Italienii au luat primul lor punct în turneu după aproape doi ani, în timp ce Franţa, cu o singură victorie în trei meciuri, este ieşită din cărţi pentru trofeul din acest an.

În urmă cu o zi, sâmbătă, 25 februarie, Irlanda a învins-o pe Ţara Galilor (31-7) şi Scoţia s-a impus în faţa Angliei (30-21).