VIDEO | Ionuţ Radu a apărat un penalty în meciul Nice - Auxerre. Portarul român, stâncă pe Coasta de Azur

Ionuţ Radu (25 de ani) a apărat un penalty în meciul dintre Nice şi Auxerre, din prima ligă a Franţei.

Nice şi Auxerre s-au întâlnit în cadrul etapei cu numărul 26 din Ligue 1. Meciul s-a încheiat la egalitate, scor 1-1.

Rezultatul final a fost decis încă din prima repriză. Hein a deschis scorul pentru oaspeţi, în minutul 36, în timp ce Laborde a egalat situaţia pe tabelă în primul minut al prelungirilor.

Iar între cele două goluri şi-a intrat în rol şi Ionuţ Radu, care şi-a pus amprenta pe acest meci.

Concret, în minutul 42, portarul român a apărat un penalty bătut de Laborde, chiar cel care avea totuşi să marcheze pentru Nice la câteva minute distanţă.

Ionuţ Radu a fost de netrecut de la punctul cu var, dar a avut şi alte intervenţii reuşite. Una dintre ele, cu adevărat spectaculoasă, a avut loc în minutul 59, atunci când a deviat o minge dificilă în bară.

Raportul ocaziilor a fost unul incredibil, net în favoarea lui Nice: raportul şuturilor la poartă - 17-3, iar pe spaţiul porţii - 5-1.

Astfel şi-a ajutat decisiv echipa să nu piardă pe terenul uneia dintre cele mai bune formaţii din campionatul francez.

Cu ajutorul acestei remize, Auxerre continuă seria meciurilor fără eşec, una ce a ajuns la numărul cinci. În această perioadă, a înregistrat două victorii, una foarte surprinzătoare în faţa lui Lyon (2-1) şi alta cu Lorient (1-0), şi trei remize.

În clasamentul din Ligue 1, Auxerre se menţine pe locul 16, cu 22 de puncte, după 26 de meciuri jucate, în timp ce Nice se află pe poziţia a şaptea, cu 42 de puncte.

Ionuţ Radu a jucat şapte meciuri la Auxerre şi a primit opt goluri. În două partide, a reuşit să menţină poarta intactă.

Afla mai multe despre: ionut raduligue 1