VIDEO | Manchester City – West Ham 3-0. Haaland îi face din nou lideri pe ”cetăţeni”. Liverpool, victorie cu gol Salah din penalty

Premier League

Manchester City a câştigat la scor de neprezentare cu West Ham, într-un meci restant din etapa a 28-a din Premier League, şi a revenit pe primul loc al clasamentului. Haaland a mai doborât un record. Liverpool a reuşit doar o victorie la limită cu Fulham.

Lupta la titlu continuă în Anglia. Manchester City nu a lăsat loc de surprize cu West Ham. Nu a fost o seară bună pentru echipele londoneze. Şi Fulham a pierdut cu Liverpool.

Manchester City - West Ham 3-0

Manchester City s-a reîntors pe prima poziţie în clasament şi continuă duelul de la distanţă cu Arsenal.

Faza primei reprize cu West Ham a fost semnată de Rodri. Şutul său a sfidat gravitaţia şi a ocolit milimetric poarta.

Partida a fost rezolvată în partea a doua de ”cetăţeni”. Întâi Ake a punctat din centrarea lui Mahrez.

Apoi, Haaland a dublat avantajul lui City şi a devenit jucătorul cu cele mai multe goluri într-un sezon în era Premier League.

Norvegianul a ajuns la borna 35, cu unul peste Shearer şi Andy Cole.

Foden a închis tabela, iar trupa lui Guardiola trece astfel la un punct în faţa ”tunarilor”, cu un meci mai puţin disputat. Pentru ”ciocănari” însă, retrogradarea este la doar patru puncte.

Cu această victorie Manchester City revine pe prima poziţie în Premier League, cu 79 de puncte şi cu un meci mai puţin disputat decât echipa de pe locul secund, Arsenal (78 de puncte).

Liverpool - Fulham 1-0

Cu o victorie chinuită împotriva lui Fulham, Liverpool a ajuns la cinci succese la rând în campionat.

Londonezii au început curajos, iar Vinicius a fost blocat excelent de Alisson.

Formaţia lui Klopp a replicat rapid, dar Salah nu a putut găsi cadrul porţii. Egipteanul s-a revanşat după 20 de minute când a transformat penalty-ul dictat de central.

Fulham a forţat egalarea, dar Alisson a mai câştigat o dată duelul cu Vinicius.

Reid a ratat ultima şansă a oaspeţilor în prelungiri, iar ”cormoranii” pun presiune pe Newcastle şi Manchester United în lupta pentru Top 4.

Datorită acestei victorii, Liveripool a acumulat 59 de puncte şi ocupă locul cinci în Premier League.