VIDEO | Paksi - Corvinul 0-4. Cine sare? Hunedoara! Victorie magnifică obţinută de echipa lui Florin Maxim în Ungaria. Alb-albaştrii au scris istorie

UEFA Europa League

Corvinul a obţinut o victorie magnifică pe terenul maghiarilor de la Paksi, scor 4-0, şi este în proporţie de 99% calificată în turul doi Europa League, acolo unde o va întâlni pe Rijeka, din Croaţia.

VIDEO | Paksi FC - Corvinul Hunedoara 0-4 (Buş 9, Lupu 45+2, 87, 90+3)

Min 90+8. Meciul s-a terminat, scor 0-4.

Min 90+3. GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL CORVINUL!  Marius Lupu realiează hattrick-ul cu un şut extraordinar. Mingea se duce în vinclul porţii apărate de Szappanos.

Min 87. GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL CORVINUL! Lupu realizează dubla după o gafă de amatori a unui fundaş maghiar.

Min 80. Paksi cere penalty pentru un posibil henţ, dar arbitrul norvegian lasă jocul să continue.

Min 78. Paksi rămâne în 10 oameni! Szabo este eliminat pentru un fault criminal la Hrezdac. Jucătorul Corvinului părăseşte terenul accidentat.

Min 47. O nouă şansă mare pentru Corvinul!

Min 46. Ocazie uriaşă pentru Corvinul! Sergiu Buş şutează dintr-o bucată, însă portarul maghiarilor respinge.

Min 46. A început repriza a doua.

Min 45+5. Pauză.

Min 45+2. GOOOL Corvinul. Lupu ajunge la o centrare din partea stângă şi majorează diferenţa de pe tabelă.

Min 39. Ocazie Paksi. Formaţia din Ungaria forţează golul egalizator, dar nu reuşeşte.

Min 29. Ocazie Corvinul. Lupu poate aduce un noul gol, dar fără succes.

Min 19. Ocazie Corvinul. Românii sunt periculoşi din nou, dar au ghinion în careul advers.

Min 14. Ocazie Paksi. Maghiarii sunt în căutarea golului egalizator, dar fără succes.

Min 10. Ocazie Corvinul. Câştigătoarea Cupei României este aproape de 2-0, dar nu poate.

Min 9. GOOOL Corvinul. Sergiu Buş deschide scorul în Ungaria, cu un şut superb. Portarul advers nu poate să intervină.

• Corvinul: Lefter – Iacob, Lică, Manolache, Velisar – Hrezdac, Roger, Neacşa – Pîrvulescu, Buş, Ubbink. Antrenor: Florin Maxim

Returul cu Paksi FC se dispută joi, 18 iulie, de la ora 21:00, pe Stadionul Municipal din Sibiu.

Ce a declarat Maxim înainte de meci:

Florin Maxim a prefaţat meciul cu Paksi din primul tur preliminar al Europa League.

„Ştim că întâlnim o echipă bună, care s-a clasat pe locul doi şi a câştigat Cupa. E o echipă unită, dar şi noi avem atuurile noastre şi vrem să speculăm acest lucru.

Normal că ne-ar bucura o victorie, dar jucăm împotriva unei echipe puternice, ce vom obţine vom vedea după cele 90 de minute.

În acel meci cu FCSB au fost două capitole: prima repriză, o repriză, cea de a doua a fost cu totul alt meci. Chiar dacă am întâlnit campioana României, am avut 4-5 situaţii să marcăm, eu cred că dacă am fi marcat la 1-1 ar fi decurs altfel cea de a doua parte a jocului. Îmi dă încredere pentru că am arătat consistenţă.

Este o echipă foarte combativă, articulată, cu identitate, în finala Cupei ei au luat cartonaş roşu în minutul 30 şi au stat în picioare împotriva lui Ferencvaros. Ştiam că este o echipă foarte arţăgoasă.

Ne aşteaptă un meci greu pentru că aceşti băieţi... noi eram anul trecut în Liga 3, şi-au ridicat nivelul şi acum, după un an de zile petrecut în Liga 2, am terminat pe locul secund, am câştigat Cupa României, deci nivelul jucătorilor a crescut, depinde doar de ei acum”, a declarat Maxim la conferinţa de presă premergătoare partidei.

Afla mai multe despre: florin maximcorvinuleuropa league