VIDEO | Rezumate Bundesliga. Bayern si Dortmund, fără paşi greşiţi. Victorii la limită pentru rivalele la titlu

Bundesliga

Bayern şi Dortmund au câştigat în etapa 27 din Germania. Bavarezii s-au răzbunat pe Freiburg, în timp ce Dortmund a câştigat derby-ul cu Union.

Freiburg - Bayern 0-1

Bayern si Dortmund continuă lupta nebună pentru titlu in Germania. Bavarezii şi-au luat revanşa cu Freiburg, după eliminarea dramatică din Cupa Germaniei. De Ligt a marcat spectaculos, cu o ”rachetă” de la distanţă.

Sane a ratat înainte de pauză la o fază construită de atacanţii lui Bayern. Sallai a ratat cea mai mare ocazie a lui Freiburg.

S-a terminat 1 la 0 pentru echipa lui Tuchel, care păstrează două puncte în faţa lui Dortmund.

Dortmund - Union 2-1

Dortmund a învins-o pe Union, în derby-ul urmăritoarelor lui Bayern. Malen a deschis scorul. Behrens a egalat după o fază superbă.

Intrat în repriza secundă, puştiul Moukoko a păstrat toate punctele la Dortmund.

Hertha - RB Leipzig 0-1

După două înfrângeri la rând, Leipzig a învins-o pe Hertha, chiar la Berlin. Haidara a înscris unicul gol al meciului, în minutul 40.

Leipzig a urcat din nou pe loc de Champions League.

Rezultatele înregistrate sâmbătă în etapa a 27-a din Bundesliga:

• Borussia Dortmund – Union Berlin 2-1 (Malen 28, Moukoko 79 / Behrens 61)
  • Bayer Leverkusen – Eintracht Frankfurt 3-1 (Adli 10, Moussa Diaby 34, Azmoun 90 / Djibril Sow 75)
  • Freiburg – Bayern Munchen 0-1 (de Ligt 51)
  • Mainz – Werder Bremen 2-2 (Ajorque 85, Weiper 90 / Stage 87, Fullkrug 90)
  • Augsburg – Koln 1-3 (Vargas 29 / Skhiri 7, Martel 16, Maina 59)
  • Hertha - RB Leipzig 0-1 (Haidara 40)

Afla mai multe despre: bundesligaborussia dortmundbayern munchen