VIDEO | Rezumate Serie A. Spectacol total la Torino şi Roma. 13 goluri în două meciuri. Scoruri de 4-2 şi 3-4, ceva neitalienesc

Serie A

Juventus a învins Sampdoria pe teren propriu şi a ajuns la patru puncte de un loc european, chiar şi după depunctare. Roma şi Sassuolo au oferit un meci memorabil pe Olimpico, cu şapte goluri. Fiorentina si Torino au obţinut victorii identice, 2 la 0.

Juventus - Sampdoria 4-2

Juventus a trecut printr-un carusel de emoţii în partida cu Sampdoria. Bremer a marcat primul după cornerul lui Kostic.

Rabiot a dublat avantajul echipei lui Allegri. Sampdoria a egalat într-un minut din faze asemănătoare.

Pe rând, Augelo şi Duricic au înscris. Rabiot a facut dubla după pauză. Vlahovic putea rezolva meciul, dar a ratat un penalty.

Sârbul şi-a continuat seara neagră în prelungiri. Şutul său a fost respins în bara de portarul Turk.

Soule a urmărit mingea şi a marcat primul gol la profesionişti. S-a terminat 4 la 2 pentru ”Bătrâna Doamnă”.

AS Roma - Sassuolo 3-4

Într-o etapă în care Inter şi Lazio au pierdut puncte, AS Roma s-a împiedicat şi ea, acasă cu Sassuolo.

Oaspeţii au luat repede un avantaj de două goluri, prin francezul Lauriente. Zalewski a redus din diferenţă.

În prelungirile primei reprize, Kumbulla şi-a pierdut minţile şi a sutat într-un adversar. Albanezul a văzut roşu direct.

Berardi a marcat din penalty-ul rezultat. Dybala i-a readus pe giallorossi în meci cu unul dintre golurile sezonului în Italia.

Pinamonti a marcat golul 4 al lui Sassuolo. Wijnaldum a stabilit scorul final, 4 la 3 pentru oaspeţi. Roma rămâne în afara locurilor de Champions League.

Cremonese - Fiorentina 0-2

Fără Chiricheş, accidentat, Cremonese nu i-a făcut faţă Fiorentinei. Mandragora a fost omul partidei. A marcat în minutul 27.

După pauză, a pasat decisiv pentru Cabral. S-a terminat 2 la 0 pentru violeţi. Cremonese e ca şi retrogradată din Serie A.

Lecce - Torino 0-2

Torino a executat-o pe Lecce încă din prima repriză. Singo a marcat din centrarea lui Miranchuk.

Golul 2 a venit imediat. Radonjic l-a lasat cu poarta goală pe Sanabria, care nu a ratat. Torinezii sunt la 5 puncte de un loc european.

Rezultatele înregistrate duminică, în etapa a 26-a din Serie A:

• Lecce – Torino 0-2 (Singo 20, Sanabria 23)
  • Cremonese – Fiorentina 0-2 (Mandragora 27, Arthur Cabral 50)
  • Verona – Monza 1-1 (Verdi 51 / Sensi 55)
  • AS Roma – Sassuolo 3-4 (Zalewski 26, Dybala 50, Wijnaldum 90+4 / Lauriente 13, 18, Berardi 45+4 penalty, Pinamonti 75)
  • Juventus Torino – Sampdoria 4-2 (Bremer 11, Rabiot 26, 64, Soule 90+4 / Augello 31, Djuricic 32)

Afla mai multe despre: serie ajuvetusas roma