VIDEO | Sepsi - Farul 1-1. Pas greşit pentru liderul Superligii! Echipa pregătită de ”Rege”, egalată în minutul 90 la Sfântu Gheorghe

Fotbal intern

Sepsi a reuşit să ”smulgă” un punct în minutul 90 al confruntării cu Farul, remizând partida cu scorul de 1-1.

VIDEO | Sepsi - Farul 1-1 (Ştefănescu 90 / Borza 73)

Echipele de start:

• Sepsi: Niczuly - Ciobotariu, Bălaşa, Tamas, Ispas - Junior, Matei, Papa - Rondon, Safranko, Ştefănescu
  • Rezerve: Began, Ninaj, Păun, Rodriguez, Nistor, Achahbar, Varga, Kocsis, Tudorie
  • Farul: Aioani - Kiki, Larie, Mihai Popescu, Borza - Artean, Băluţă, Grameni - Mazilu, Alibec, Munteanu
  • Rezerve: Buzbuchi, Sîrbu, Boli, Casap, Mateus Santos, Sali, Nedelcu, Cojocaru, Nicolas Popescu

Min 90+5 Final de meci.

Min 90. Gooooooooooool Sepsi! Bălaşa îl găseşte excelent pe Ştefănescu în careu, care reia perfect şi înscrie.

Min 84. Bară Farul! Niczuly blochează şutul lui Munteanu, în urma unei curse a atacantului.

Min 73. Gooooooooool Farul! Munteanu ratează complet un şut, dar acesta se transformă în pasă decisivă, iar Borza înscrie cu poarta goală.

Min 68. Munteanu şutează de la distanţă, cu piciorul stâng, dar încercarea sa trece pe lângă.

Min 56. Bară Farul! Mazilu încheie o fază fabuloasă cu un şut cu piciorul stând, dar încercarea sa loveşte stâlpul porţii lui Niczuly.

Min 46. A început partea secundă.

Min 45. Final de repriză.

Min 41. Prima mare ocazie a meciului îi aparţine lui Sepsi! Bălaşa ajunge la finalizare şi reia cu o lovitură de cap, dar balonul trece cu puţin pe lângă bară.

Min 19. Louis Munteanu trimite spre poartă din lovitură liberă, dar Niczuly prinde fără probleme.

Min 17. Posibil cartonaş roşu pentru Sepsi! Safranko îl loveşte pe Larie în figură, dar scapă fără eliminare.

Min 1. A început partida.

Meciul dintre Sepsi şi Farul este cel care deschide returul play-off-ului în Superligă, într-o rundă care mai propune duelurile Universitatea Craiova - FCSB şi Rapid - CFR Cluj.

Farul Constanţa este liderul solitar al Superligii şi vine după victoria obţinută la Ovidiu cu campioana CFR Cluj.

Cu o rundă înainte, constănţenii au suferit prima şi singura lor înfrângere din acest play-off, 1-2 cu FCSB, pe Arena Naţională.

Pentru meciul cu Sepsi, Gică Hagi a anunţat revenirea celor doi atacanţi absenţi la partida cu CFR Cluj, Denis Alibec şi Vlad Morar, care au fost accidentaţi.

De cealaltă parte, Sepsi a reuşit o singură victorie în play-off, 2-0 cu Rapid. În rest, are eşecuri pe linie, dar un golaveraj aproape egal, 6-8.

Dacă în play-off este ultima, formaţia lui Cristiano Bergodi merge excelent în Cupei României, acolo unde a ajuns în finală, după ce a trecut categoric de CFR Cluj.

În meciul tur din play-off, Farul s-a impus cu scorul de 2-1. Tot trupa lui Hagi a avut câştig de cauză şi în cele două meciuri din sezonul regular.

La Sfântu Gheorghe a fost o victorie la limită a dobrogenilor, în timp ce la returul de la Ovidiu, Farul a câştigat mai categoric, scor 2-0.

De această dată, în cazul unei noi victorii, Farul se poate desprinde la şapte puncte în vârful clasamentului.

Afla mai multe despre: sepsi farulsuperliga