VIDEO | Toulouse a câştigat Cupa Franţei, după o finală de vis cu fosta formaţie a lui Viorel Moldovan. Primul trofeu din istoria clubului

Ligue 1

Toulouse a câştigat Cupa Franţei, după o prestaţie de vis în finala cu Nantes, formaţia a cucerit trofeul în 2022 şi la care a evoluat în trecut şi fostul mare internaţional român, Viorel Moldovan.

Toulouse a învins sâmbătă seara pe Nantes, scor 5-1, în finala Cupei Franţei, câştigând astfel trofeul.

Toulouse a avut un start ca din puşcă pe Stade de France şi a condus cu 2-0 în minutul 10, prin dubla reuşită de Logan Costa, în minutele 5 şi 10.

În minutul 23, Thijs Dallinga a făcut 3-0, pentru ca acelaşi Dallinga să stabilească scorul pauzei încă din minutul 31.

Nantes a marcat golul de onoare în minutul 75, prin Blas, din penalty, dar, în minutul 79, Aboukhlal a restabilit diferenţa de patru goluri şi Toulouse s-a impus cu 5-1.

Primul ”11” aliniat de antrenorul Philippe Montanier în finală a făcut din Toulouse prima echipă care începe o finală de Cupa Franţei fără nici un jucător francez printre titulari.

Nantes era deţinătoarea Cupei Franţei din 2022, după ce o învingea la acel moment în ultimul act pe Nice, scor 1-0.

Cupa Franţei ediţia 2022-2023 este primul trofeu cucerit de Toulouse în istoria sa.

Afla mai multe despre: cupa franteitoulouse