E care pe care pentru promovare! Pitu şi Boloni, adversari în lupta pentru ultimul loc care duce în Ligue 1. Cine are şanse mai mari

Ligue 1

Fostbalistul Alexi Pitu (20 de ani) şi antrenorul Ladislau Boloni (70 de ani) sunt adversari direcţi în lupta pentru promovarea în Ligue 1.

Bordeaux şi Metz, echipele la care sunt implicaţi ca adversari doi români, jucătorul Alexi Pitu şi antrenorul Ladislau Boloni, duc o luptă de la distanţă, dar directă pentru ultimul loc care asigură promovarea în Ligue 1.

Însă, după cea mai recentă etapă din a doua divizie din Franţa, a avut câştig de cauză echipa la care este evoluează jucătorul.

Bordeaux a câştigat partida din deplasare cu Valenciennes, scor 2-0, în runda cu numărul 33 din Ligue 2.

Alexi Pitu a fost titular şi schimbat în minutul 61. Golurile au venit după ieşirea sa de pe teren. Barbet (69) şi Maja (82) au adus victoria pentru oaspeţi.

De cealaltă parte, deşi a dominat copios, Metz, echipa pregătită de Ladislau Boloni, a scos doar o remiză pe teren propriu cu Paris FC, scor 1-1.

Golurile au fost date de Guilavogui, în minutul 13, pentru oaspeţi, şi Mikautadze, din penalty, cinci minute mai târziu, pentru gazde.

Astfel, în urma rezultatelor înregistrate, Bordeaux se află pe locul 2, cu 62 de puncte, după 33 de etape, în timp ce Metz este a treia, cu 59 de puncte.

Lider în Ligue 2 este Le Havre, care a acumulat 68 de puncte. Doar primele două locuri promovează în elita fotbalului din Franţa, prin urmare lupta pentru acestea este una acerbă şi rămâne de văzut cine se va impune între cei doi români.

Afla mai multe despre: alexi pituboloniligue 1