VIDEO | UTA Arad - Sepsi 2-1. Meci nebun la Arad. Trupa lui Rednic, victorie după eşecul cu FCSB. Covăsnenii, de nerecunoscut după setul aplicat lui Poli Iaşi

UTA

UTA Arad a învins sâmbătă, pe teren propriu, scor 2-1, gruparea Sepsi OSK, într-un meci al etapei a 23-a din Superligă.

VIDEO | UTA Arad - Sepsi 2-1 (Omondi 35, Diogo Rodrigues 51 / Ştefănescu 84 - pen)

Min 90+12. Final de meci.

Min 90+1. Ocazi Sepsi. Formaţia din Sfântu Gheorghe este foarte aproape de egalare, dar nu reuşeşte să marcheze şi a doua oară.

Min 84. GOOOL Sepsi. Marius Ştefănescu transformă de la punctul cu var. Partida este relansată.

Min 81. Penalty Sepsi. Faza este revăzută în camera VAR, care acordă lovitură de la 11 metri.

Min 63. Posibil penalty Sepsi. Arbitrul de centru arată punctul cu var, dar faza este analizată şi cabina de video-arbitraj, care anulează lovitura de la 11 metri.

Min 59. Gol anulat UTA. Fabry marchează, dar reuşita nu este validată de VAR, care a sesizat un offside.

Min 51. GOOOL UTA. Diogo Rodrigues măreşte avantajul gazdelor, cu un şut frumos.

Min 47. Ocazie UTA. Gazdele au prima şansă de gol în debutul reprizei secunde. Niczuly intervine foarte bine.

Min 46. Începe repriza a doua.

Min 45+2: Pauză!

Min 40. Ocazie multiplă UTA. Gazdele au o ”cascadă” de ratări la poarta lui Niczuly. Sepsi scapă cu faţa curată.

Min 35: GOOOOOOOOOOL UTA. Fabry deschide scorul.

Min 24: Ocazie Sepsi. Kucher a apărat şutul lui Matei cu dreptul la colţul lung.

Min 16: Ocazie UTA. Omondi, aproape de a deschide scorul.

• Antrenor: Bernd Storck

Arădenii au început anul cu o eşec dur în deplasarea cu FCSB, scor 0-4. În timp ce, Sepsi a făcut instrucţie cu Poli Iaşi, scor 6-0.

În meciul tur, Sepsi Sf. Gheorghe s-a impus cu 1-0 pe teren propriu, datorită golului marcat de Aganovic în prelungiri.

13 noiembrie 2023, UTA - Oţelul 2-4: a fost singura înfrângere suferită de arădeni în ultimele şapte partide disputate pe teren propriu în campionat, în rest au două victorii şi patru remize.

Trei succese, două rezultate de egalitate şi şase partide pierdute este palmaresul înregistrat de gruparea covăsneană în ediţia curentă din postura de formaţie vizitatoare.

Mircea Rednic, înainte de meci

”I-am 'ajutat' pe ei. Am început bine, am avut o bară. Ei au avut un corner. Avem probleme la fazele fixe. Repriza a doua am controlat meciul. Apoi a fost un penalty. Habar n-am dacă a fost sau nu a fost. S-a dat uşor. Am început bine şi am luat gol.

Ei au jucători cu calitate. În vestiar e normal că am fost supărat. E vorba de respect. Azi, Steaua (n.r. FCSB) nu a făcut un meci bun care să mă impresioneze. Au profitat de greşeli. Golul patru a fost o fază frumoasă. V-am zis că nu m-au impresionat, dar au un lot bun. S-a format un grup. Au arătat ca o echipă.

E clar că noi nu ne batem cu ei. Trebuia mai multă răutate, azi n-am avut. Am nevoie de jucători. Facem liste, dar nu se înaintează. Nu ştiu de ce. Noi suferim în atac şi n-am adus niciun jucător. N-am nevoie de mai mult de trei-patru schimbări. Jucătorii cu care noi am discutat trag de timp. Tot ne pasează. Nu putem să luăm nici de dragul de a lua.”, a declarat Mircea Rednic la finalul meciului.

Afla mai multe despre: uta sepsisuperligautasepsi