West Ham - FCSB, sub lupa presei engleze: ”Vizitatorii români au produs o surpriză şocantă”. Momentul decisiv care a schimbat cursul jocului

West Ham a învins-o pe FCSB la debutul în grupele Conference League, iar presa engleză a reacţionat şi a explicat victoria obţinută de David Moyes şi elevii săi.

FCSB s-a deplasat la Londra pentru duelul cu West Ham. Vicecampioana României a condus la pauză, dar ”ciocănari” au revenit în partea secundă şi au întors meciul, scorul final fiind 3-1 în favoarea formaţiei engleze.

”Vizitatorii români au produs o surpriză şocantă”

Presa britanică a reacţionat şi a criticat evoluţia din prima repriză a echipei lui David Moyes, în care aceasta nu a tras niciun şut pe spaţiul porţii.

Prima dată când West Ham a cadrat un şut s-a întâmplat la penalty-ul din care Jarrod Bowen a egalat.

"Ciocănarii au fost conduşi la pauză, dar tripla schimbare a lui David Moyes s-a dovedit a fi momentul decisiv, după ce Antonio, Paqueta şi Bowen au ridicat nivelul unei evoluţii modeste, venită în circumstanţe neaşteptate", au scris cei de la Standard

"Într-o noapte sumbră şi supusă morţii Reginei Elisabeta a II-a, West Ham şi-a început campania din Conference League cu o victorie în faţa oaspeţilor români.

Dar oamenilor lui David Moyes cu siguranţă nu le-a ieşit de la început aşa cum au vrut, după ce Andrei Cordea le-a adus avantaj la pauză. A fost nevoie de o remontare la vestiare pentru a reveni în meci", a fost şi reacţia jurnaliştilor de la Newham Recorder

"Ciocănarii au avut de muncă pentru a debuta cu o victorie. Lui West Ham i-a fost predată o lecţie dură a faptului că este nevoie de efort pentru a reuşi în competiţiile europene, după ce s-a luptat să revină cu FCSB pentru a obţine o victorie în primul meci de Conference League.

Vizitatorii români au produs o surpriză şocantă, dar nu şi nemeritată în prima repriză, când Cordea l-a învins pe Areola la bara a doua, după ce defensiva ciocănarilor a fost prinsă dormind", au notat şi britanicii de la Mail Plus

Totodată, Clive Allen, fost fotbalist la West Ham, consideră că formaţia pregătită de David Moyes a fost privată de un penalty şi în prima repriză.

Afla mai multe despre: west ham fcsbconference league