Ana Bogdan şi Irina Begu, eliminate de la Jocurile Olimpice. Adversare de top pentru jucătoarele din România

Jocurile olimpice

Ana Bogdan (locul 96 WTA) şi Irina Begu (locul 136 WTA), au fost eliminate în primul tur al probei de simplu din cadrul turneului de tenis de la Jocurile Olimpice.

Bogdan a fost învinsă de italianca Jasmine Paolini, locul 5 WTA şi favorită 4, scor 7-5, 6-3. Meciul de pe arena Suzanne-Lenglen a durat o oră şi 40 de minute. Ana Bogdan a condus cu scorul de 4-1 în primul set al meciului. Begu a fost învinsă de liderul mondial, poloneza Iga Swaitek, scor 6-2, 7-5. Meciul disputat pe arena Philippe-Chatrier a durat o oră şi 45 de minute.

Singura româncă rămasă în competiţie la simplu este Jaqueline Cristian, locul 61 WTA, care o va întâlni pe sportiva franceză Caroline Garcia, locul 25 WTA, sâmbătă, de la ora 16:30, pe arena Suzanne-Lenglen.

Afla mai multe despre: jocurile olimpiceana bogdanirina beguparis 2024