Arsenal - Newcastle 4-1. Trupa lui Arteta, încă o prestaţie de zile mari în Premier League

Premier League

Arsenal îşi continuă drumul spre titlu în Premier League, unul aşteptat din 2004. ”Tunarii” au dat de pământ cu Newcastle pe Emirates.

Arsenal, prestaţie convingătoare contra lui Newcastle

Arsenal a învins-o, pe teren propriu, pe Newcastle, scor 4-1, în etapa a 26-a din Premier League.

Echipa condusă de Mikel Arteta a condus cu 2-0 la pauză, prin autogolul lui Sven Botman, în minutul 18, şi golul marcat de Kai Havertz, în minutul 24.

Arsenal a controlat meciul şi după pauză, iar în minutul 65. Bukayo Saka şi-a continuat seria ajungând la şapte goluri în ultimele cinci meciuri disputate în Premier League.

Jakub Kiwior a făcut 4-0 în minutul 69, iar Joe Willock a stabilit scorul final, înscriind pentru Newcastle. S-a încheiat 4-1 pentru formaţia lui Mikel Arteta.

În momentul de faţă, Arsenal este pe locul 3 în Premier League, cu 58 de puncte. Newcastle ocupă poziţia a 8-a, cu 37 de puncte.

Primele două clasate ale campionatului englez sunt Liverpool şi Manchester City, dar, alături de Arsenal, toate cele trei echipe sunt despărţite de câte un singur punct una de alta: 60, 59, respectiv 58 de puncte.

Afla mai multe despre: arsenalpremier leaguemikel arteta