Aurelian Chiţu a marcat primul hat-trick din carieră, dar nu a luat mingea acasă. Dezvăluirea făcută de eroul oltenilor

FC U Craiova

Aurelian Chiţu (32 de ani) a fost omul zilei pentru U Craiova 1948. Atacantul a marcat toate cele trei goluri ale formaţiei oltene cu U Cluj şi a adus o nouă victorie pentru echipa lui Nicolo Napoli. La finalul meciului, acesta a tras concluziile.

U Craiova 1948 s-a impus, în deplasare, în faţa celor de la U Cluj, scor 3-1, în etapa a treia din play-out-ul Superligii.

Atacantul formaţiei oltene, Aurelian Chiţu, a reuşit un hat-trick. Toate cele trei goluri ale sale au fost marcate în prima repriză.

Gazdele conduse de Ioan Ovidiu Sabău, rămase şi în inferioritate numerică încă din startul reprizei secunde, după eliminarea lui Miron, au fost în stare doar să reducă din diferenţă pe tabelă, printr-un autogol al lui Duarte.

Aurelian Chiţu a dat un hat-trick, dar nu a luat mingea acasă. Dezvăluirea făcută de eroul oltenilor

U Craiova 1948 a început în forţă partida de la Mediaş şi în minutul 7 conducea cu 2-0.

Aurelian Chiţu a deschis scorul în minutul 5, din pasa lui Asamoah, iar, în minutul 7, tot Chiţu a dublat avantajul.

Scorul a fost majorat în minutul 27, de acelaşi Chiţu, de această dată profitând de o pasă a lui Bauza.

În minutul 53, clujeanul Miron a fost eliminat pentru un fault la Bahassa, după ce arbitrul Iulian Călin a consultat sistemul VAR.

Scorul final a fost stabilit în minutul 90, când Duarte a trimis în propria poartă.

Astfel, pentru Chiţu, jucător ajuns la 32 de ani, a fost primul hat-trick din carieră şi, astfel, i-a ”răspuns” lui Gigi Becali, care şi-a permis să-i dea sfaturi tactice lui Adrian Mititelu cu privire la eroul oltenilor.

La finalul meciului, Aurelian Chiţu a fost încântat de performanţa sa şi s-a bucurat că aceasta a adus Craiovei cele trei puncte şi a făcut-o lider în play-out.

De asemenea, atacantul a mărturisit că nu a reuşit să ia mingea cu el acasă, aşa cum este obiceiul după marcarea unei triple.

”Ne bucurăm că am câştigat. Nu am luat mingea, am fost la duş şi nu am mai apucat.

Am marcat încă de la începutul meciului şi ne-a fost mai uşor după. Am avut şi noroc.

Dacă o ţinem tot aşa, avem şanse să terminăm pe primul loc (n.r. în play-off).

Mă bucur că am câştigat astăzi şi sper să o continuăm tot aşa”, a declarat Chiţu, după meci.